Dzisiaj jest: 18.8.2019, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Straż Miejska sprawdza popiół z pieców

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 30 Autor:

Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gdyni ponownie rozpoczęli pobór próbek popiołu z pieców.

Straż Miejska sprawdza popiół z pieców
Od początku roku pobrano ich już 20. Każdego roku funkcjonariusze podejmują ponad tysiąc interwencji dotyczących palenia w piecach. Te, które związane są paleniem odpadami, kończą się mandatem.

Obiektem zainteresowań strażników są te piece, które znajdują się pod adresami zgłaszanymi przez mieszkańców w zawiązku z uciążliwym zadymieniem. Miejsca, gdzie zachodzi podejrzenie palenia odpadami oraz te, w których dochodziło już wcześniej do takiego wykroczenia, karanego mandatem.

Strażnicy odwiedzają domy, sprawdzają piece oraz składziki, gdzie znajdują się materiały do palenia. Jeśli nie są to odpady, a mimo wszystko mieszkańcy zgłaszają uwagi na temat uciążliwego zadymienia pochodzącego z tej lokalizacji, Strażnicy Miejscy pobierają próbki popiołu. Te zostają wysłane do Laboratorium Analiz Śladowych Politechniki Krakowskiej w celu analizy.

- Straż Miejska ma prawo wejść i skontrolować palenisko, a mieszkaniec ma obowiązek wpuścić funkcjonariusza. W przeciwnym razie popełnia przestępstwo. Podstawa prawną jest jest art. 225 kodeksu karnego – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.

W tym roku pobrano już 20 próbek na terenie Gdyni.  Dla przypomnienia do tej pory Straż Miejska w Gdyni pobrała 30 takich próbek. Z tego 8 było z wynikiem pozytywnym za co sprawcy zostali ukarani z art. 191 z ustawy o odpadach „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.

- Próbki pobierane są wyłącznie tam, gdzie nie możemy udowodnić palenia odpadami, a jest takie podejrzenie. Osoby, którym uda się udowodnić spalanie odpadów otrzymują mandaty. W ciągu roku są to dziesiątki kar. Koszt pobrania próbki jest bardzo wysoki i dlatego nie są one pobierane każdorazowo przy kontroli. Niestety, na rynku dostępne są paliwa słabej jakości i to one powodują czasem zadymienie. W tej sytuacji ani Straż Miejska, policja czy inne służby nie wiele mogą zrobić. – tłumaczy Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Gdyni.

Co grozi za wykroczenie polegające na spalaniu odpadów? Mandat w wysokości do 500 złotych lub kara grzywny do 5000 tysięcy.

Gdyńscy strażnicy miejscy wciąż podnoszą świadomość mieszkańców w zakresie korzystania z domowych pieców. Od 2017 roku wraz z Samodzielnym Referatem ds. Energetyki prowadzą projekt edukacyjny pod nazwą K.O.Z.A. - Korzystne Ograniczenie Zanieczyszczenia Atmosfery. Adresatami projektu są mieszkańcy używający pieców na paliwo stałe.

W ramach programu funkcjonariusze z EkoPatrolu przeprowadzają plenerowe pokazy edukacyjne odgórnej metody palenia w piecach.

Bezpieczne i prawidłowe korzystanie z pieca, nie jest skomplikowane. To prosta metoda. Polega ona na tym, że najpierw do pieca trafia paliwo, czyli węgiel, a potem na to kładzie się podpałkę, czyli drewno. Podpałka powoli spala paliwo, a dzięki temu proces palenia jest dłuższy, a mieszkaniec na tym oszczędza. 

Na ogół palimy odwrotnie, najpierw kładzie się podpałkę, a potem paliwo. Taki sposób jest nieekonomiczny, powoduje szybsze wypalanie się węgla. Poza tym powoduje dymienie, a więc zanieczyszcza powietrze.

Udział w pokazie może wziąć każdy, jednak żeby mógł się on odbyć, należy zgłosić taką chęć na adres mailowy: straz_miejska@gdynia.pl. W treści koniecznie trzeba wskazać datę, godzinę i miejsce, do którego mają przyjechać strażnicy. Więcej informacji pod nr. tel. 58 660 11 73, 58 663 79 86.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury