Dzisiaj jest: 18.8.2019, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

93 lata temu Gdynia została miastem

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 43 Autor:

10 lutego 1926 roku – to historyczna data, którą powinien znać każdy gdynianin.

93 lata temu Gdynia została miastem
Gdynia otrzymała wówczas prawa miejskie. Niedziela to 93. rocznica miasta z morza i marzeń. Za nami oficjalne uroczystości przy pomniku Polski Morskiej, przed nami jeszcze m.in. uroczysta sesja Rady Miasta.

Jeszcze niespełna siedem lat pozostało Gdyni do okrągłej, symbolicznej „setki” - jak co roku, i dziś, 10 lutego świętujemy kolejną rocznicę nadania praw miejskich dla miejscowości budującej się w zawrotnym tempie. Od 1926 roku miasto zmieniło się nie do poznania, rozszerzyło swoją powierzchnię i zabudowę, przyciągnęło kolejne pokolenia ludzi szukających swojego miejsca na ziemi.

W samo południe przy pomniku Polski Morskiej władze miasta, w tym m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i przewodnicząca Rady Miasta, Joanna Zielińska wzięły udział w tradycyjnych uroczystościach z udziałem Marynarki Wojennej.

- Z okazji urodzin naszego miasta życzę wszystkim samych pogodnych, słonecznych dni. Życzę państwu, abyście z dumą patrzyli na nasze miasto – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.
 

Wcześniej, o godzinie 10:00 oficjele, goście i mieszkańcy modlili się także w intencji Gdyni w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

To nie koniec niedzielnych wydarzeń związanych z 93. urodzinami miasta – przed nami jeszcze między innymi uroczysta sesja Rady Miasta o godzinie 17:00 w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza, gdzie wręczone zostaną medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za szczególne zasługi dla Gdyni. Poznamy też laureata tegorocznej edycji nagrody „Czas Gdyni”. 

Przebieg uroczystej sesji będzie można śledzić na żywo dzięki internetowej transmisji.

Za co kochamy Gdynię?


Jeszcze przed urodzinowym weekendem zapytaliśmy mieszkańców o to, za co najbardziej kochają swoje miasto.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury