Dzisiaj jest: 18.8.2019, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Uwaga na oszustów!

Dodano: 6 miesięcy temu Czytane: 28 Autor:

Podają się za pracowników wodociągów, gazowni czy elektrociepłowni.

Uwaga na oszustów!
Wzbudzają nasze zaufanie i wyłudzają pieniądze, narażając nas na duże straty. Odzyskanie pieniędzy od tego typu oszustów jest niemal niemożliwe. Doradzamy jak nie dać się naciągnąć. 

O tego typu oszustach informował ostatnio gdyński PEWIK. Za pracowników ich firmy podało się dwóch mężczyzn, którzy zapukali do drzwi jednej z mieszkanek Gdyni. Po wykonaniu odczytu wodomierzy stwierdzili, że kobiecie należy się 100 zł zwrotu z tytułu nadpłaty za zużytą wodę. Wręczyli kobiecie banknot 200 zł prosząc o wydanie reszty. Jak się później okazało – pieniądze były fałszywe.
 
PEWIK informuje, że tego typu zdarzenia miały miejsce kilkakrotnie. Podawanie się za pracowników wodociągów czy innej tego typu firmy to jeden z wielu sposobów stosowanych przez drobnych oszustów.
 
Charakterystyczne dla takich sytuacji jest wzbudzanie zaufania właściciela mieszkania. Dzieje się to poprzez powołanie się na przynależność do znanej w mieście firmy, działającej i obsługującej mieszkańców od lat. Dodatkową ufność ma wywołać informacja związana z nadpłatą. Fakt, że to nam należą się pieniądze, sprawia, że traktujemy tę transakcję jako korzystną, a zarazem bezpieczną. W efekcie – padamy ofiarą oszustwa.
 
Policja w Gdyni apeluje o ostrożność i działanie zgodnie z zasadami ograniczonego zaufania.
 
- Każdy pracownik „gazowni”, „elektrowni” czy „kablówki” posiada identyfikator. Można zażądać jego okazania. Jeżeli ma się wątpliwości, należy zadzwonić do miejsca pracy takiej osoby. Numer telefonu znajdziemy na rachunku lub w książeczce opłat. Ważne, aby nie prosić o numer telefonu osób, które chcą dostać się do naszego mieszkania – tłumaczy Krzysztof Kuśmierczyk, rzecznik prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni.
 
Firmy takie jak PEWIK podkreślają, że pracownicy techniczni, wykonujący pomiary i odczyty nie mają uprawnień do pobierania ani zwracania żadnych pieniędzy. Wszelkiego rodzaju transakcje pieniężne odbywają się jedynie w kasie w siedzibie firmy bądź za pomocą przelewów bankowych.
 
Działania takie jak odczyty wodomierzy są przez firmy planowane z wyprzedzeniem. Najczęściej mieszkańcy informowani są o nich poprzez zawieszenie ogłoszeń na klatkach schodowych czy tablicach informacyjnych w miejscu zamieszkania.
 
Z policyjnych danych wynika, że od początku tego roku funkcjonariusze zarejestrowali siedem przypadków, w których oszuści podszywali się pod pracowników działających w Gdyni firm i instytucji.
 
- Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni bądź zapuka do ich drzwi – mówi Krzysztof Kuśmierczyk.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury