Dzisiaj jest: 19.5.2019, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

E-dowody od marca

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 18 Autor:

Nowy dowód będzie wielofunkcyjnym dokumentem posiadającym warstwę elektroniczną.

E-dowody od marca
Zachowa wszystkie dotychczasowe funkcje dowodu osobistego. Potwierdzi naszą tożsamość i obywatelstwo oraz uprawni do przekraczania granic niektórych państw, a także ułatwi odprawy na lotniskach czy rejestracje w placówkach medycznych. Będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych. Pierwsze wnioski o e-dowód będzie można składać od 4 marca. W związku z wdrożeniem przez Ministerstwo Cyfryzacji systemu dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – w piątek, 1 marca, nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych.

Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej, w tym zdjęcie  biometryczne. Chip będzie bezstykowy, co oznacza, że użycie warstwy elektronicznej dowodu osobistego będzie możliwe po przyłożeniu dokumentu do czytnika, a nie po włożeniu do czytnika.
 
E-dowód w sposób jednoznaczny będzie potwierdzał tożsamość obywatela. Udokumentuje jego obecność w placówkach ochrony zdrowia, co pozwoli uszczelnić system rozliczeń świadczonych usług medycznych. Będzie także posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”), która zapewni szybszą odprawę na lotniskach.
 
Na awersie nowego dowodu osobistego znajdą się: imię i nazwisko, data urodzenia, płeć oraz obywatelstwo, a także numer dowodu osobistego, termin ważności i numer CAN, który zapewni nawiązanie bezpiecznego połączenia pomiędzy warstwą elektroniczną dowodu osobistego a urządzeniem lub systemem teleinformatycznym, za pośrednictwem czytnika kart.
 
Rewers dokumentu będzie zawierał: numer PESEL, miejsce urodzenia, nazwisko rodowe, imiona rodziców, a także datę wydania dokumentu, organ wydający i numer dowodu.

Nie ma potrzeby wymiany posiadanych obecnie dowodów, gdyż dokumenty zachowają ważność do upływu terminów w nich określonych. Proces wymiany dowodów zostanie rozłożony na 10 lat, czyli potrwa do 2029 roku.Wdrażając dowód osobisty z warstwą elektroniczną Polska dołączy do Austrii, Belgii, Chorwacji, Portugalii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Niemiec, Szwecji, Węgier czy Włoch, w których funkcjonują takie rozwiązania.

Pierwsze wnioski o e-dowód będzie można składać od 4 marca poprzez stronę: https://www.gov.pl/ w zakładce Obywatel oraz osobiście w Urzędzie Miasta. E-dowód to wspólny projekt Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji.
 
W związku z wdrożeniem dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – w piątek1 marcaod godziny 11.30 nastąpi przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych. Oznacza to, że od tego momentu do poniedziałku4 marcanie będzie możliwości załatwiania spraw dotyczących dowodów osobistych, w tym złożenia wniosku o dowód osobisty oraz wydania już spersonalizowanego dowodu. To spowoduje, że Referat Dowodów Osobistych będzie NIECZYNNY w sobotę2 marca.
 
Więcej informacji na temat e-dowodu można uzyskać na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/e-dowod.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury