Dzisiaj jest: 19.5.2019, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Pozwól sobie pomóc - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 17 Autor:

Utrata bliskiej osoby, zwolnienie z pracy, trudności finansowe czy rozpad związku – codziennie ludzie borykają się z różnymi problemami.

Pozwól sobie pomóc - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
Każdego może dotknąć kryzys psychiczny. Na szczęście są miejsca, gdzie możemy uzyskać w tej sprawie profesjonalną pomoc. Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.
 
W ramach obchodów tego dnia instytucje i fundacje zajmujące się tematem zdrowia psychicznego organizują różnego rodzaju akcje informacyjne. Celem jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i problemów natury psychicznej, a także pokazanie, w jaki sposób skutecznie sobie z nimi radzić.

Kampanię społeczną na rzecz walki z depresją prowadzi m.in. Ministerstwo Zdrowia. W grudniu ubiegłego roku opublikowany został film „Depresja. Rozumiesz – pomagasz”, nakręcony przez gdyńską blogerkę i laureatkę nagrody „Gdynia bez barier” – Katarzynę Napiórkowską. Obraz pokazuje historię młodej dziewczyny i jej zwycięską walkę z depresją.

Psycholodzy i terapeuci podkreślają, że pokonanie depresji jest możliwe, a bardzo ważnym krokiem ku temu jest zwrócenie się po pomoc do specjalistów. W Gdyni funkcjonują miejsca, do których możemy przyjść z problemem i gdzie udzielone zostanie nam odpowiednie wsparcie.
 
Jednym z nich jest Ośrodek Interwencji Kryzysowej, znajdujący się przy ul. Biskupa Dominika 25. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje całodobowy numer 58 622 22 22, pod którym uzyskać można natychmiastowe wsparcie ze strony specjalistów.
 
Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni zaprasza do punktu konsultacyjnego Samopomoc Ex-In. Porad udzielają w nim tzw. „eksperci przez doświadczenie”. Są to osoby, które przeżyły kryzys psychiczny, a po uporaniu się z problemem zostały odpowiednio przeszkolone i teraz pomagają innym. Pokazują tym samym, że depresja to chorobą, którą można skutecznie leczyć.

Gdyński MOPS prowadzi również spotkania dla rodziców i najbliższego otoczenia osób chorujących psychicznie. Nie znaczy to, że pomocy szukać mogą jedynie dla osób ze zdiagnozowaną chorobą. Podczas spotkań pracownicy ośrodka wyjaśniają jak u najbliższych rozpoznać zaburzenia psychiczne, gdzie szukać dla nich pomocy, jak poradzić sobie z chorobą krewnego, a także jak rozmawiać ze sobą i rozwiązywać konflikty.
 
Punkt Samopomocy Ex-In czynny jest w każdą pierwszą i trzecią środę miesiąca, w godzinach 16:00-18:00, natomiast spotkania dla rodziców odbywają się w każdy ostatni czwartek miesiąca od godziny 17:00. W oby przypadkach należy skierować się do Zespołu Doradztwa i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych przy ul. Chrzanowskiego 14/2.
 
Gdynianie i osoby na terenie całego kraju mogą też korzystać z całodobowego i bezpłatnego numeru telefonu 800 70 2222. Należy on do Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, prowadzonego przez Fundację Itaka.
 
Obsługujący tę linię specjaliści są w stanie udzielić pomocy w różnego rodzaju sytuacjach. Ci, którzy nie czują się na siłach, by wykonać telefon do ośrodka, mogą skorzystać z narzędzi komunikacji on-line. Na stronie internetowej można skorzystać z czatu lub za pomocą formularza wysłać e-mail z prośbą o pomoc.
 
Linia wsparcia dostępna jest również dla osób, które zaniepokojone są stanem zdrowia psychicznego swoich bliskich. Terapeuci podkreślają, że zgłoszenie problemu specjalistom z pewnością przyniesie lepszy efekt niż samodzielna próba pomocy drugiej osobie. Nasze działania mogą negatywnie wpłynąć na relację z przyjacielem lub krewnym. W Centrum Wsparcia uzyskać można fachową informację, co można zrobić w danej sytuacji i jak wesprzeć bliską osobę.
 
Poza wspomnianymi numerami Centrum Wsparcia (800 70 2222) oraz Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gdyni (58 622 22 22) warto wyróżnić również, prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, telefony zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111) oraz osobny dla osób dorosłych (116 123).
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury