Dzisiaj jest: 19.5.2019, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Przegubowe trolejbusy wyjechały na ulice Gdyni

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 25 Autor:

Transport publiczny w Gdyni wkracza w nową erę. Choć od jakiegoś czasu było już o nich głośno – dziś wyruszyły w swoje pierwsze liniowe kursy.

Przegubowe trolejbusy wyjechały na ulice Gdyni
Mowa o Solaris Trollino 18, pierwszych w historii miasta fabrycznie nowych trolejbusach przegubowych.
 
Starsi mieszkańcy mogą pamiętać poruszające się po ulicach Gdyni przegubowe trolejbusy marki Ikarus. Były to jednak jedynie  autobusy z dorobionymi „szelkami”. Nowe Solarisy Trollino 18 otwierają nowy rozdział w historii gdyńskiej komunikacji miejskiej. Przestronniejsze, wyposażone w większą liczbę miejsc siedzących trolejbusy przegubowe, mają stanowić alternatywę dla przemieszczania się po mieście samochodami osobowymi.
 
- ZKM w Gdyni od lat prowadzi badania preferencji i zachowań komunikacyjnych mieszkańców. Z tych badań wynikało, że trolejbusy były gorzej postrzegane niż autobusy w zakresie wygody podróży. Doszliśmy do wniosku, że przewaga autobusów wynika przede wszystkim z faktu, że wśród taboru są pojazdy przegubowe, zapewniające zdecydowanie lepsze warunku podróży. Na tej podstawie podjęliśmy decyzję, że czas rozpocząć wprowadzanie do naszej sieci także trolejbusów przegubowych – tłumaczy Olgierd Wyszomirski, zastępca dyrektora ZKM Gdynia ds. oferty przewozowej.
 

Wszystkie pojazdy Solaris Trollino 18 są niskopodłogowe na całej długości. Zabierają 120 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. Na pasażerów czeka przydatna w letnie upały klimatyzacja oraz szereg dostępnych na rynku nowinek technicznych. Na pokładzie trolejbusów znajdziemy m.in. ładowarki USB czy rozbudowany system informacji pasażerskiej w postaci tzw. elektronicznych koralików – monitorów LCD z przebiegiem kolejnych przystanków na trasie linii.
 
- Czuć przede wszystkim inny komfort jazdy – mówi Maja, jedna z pierwszych pasażerek nowego, przegubowego trolejbusu - Jest bardzo czysto i cicho. Trolejbus jest duży, a to jest najważniejsze. Mieszkańców Gdyni jest coraz więcej, często panuje ścisk i w takim momencie to będzie bardzo ważne, że jest on długi.
 
Na uwagę zasługują również zastosowane w budowie pojazdów technologie. Wszystkie zostały wyposażone w baterie trakcyjne, umożliwiające przejazd nawet 35 km z „odpiętymi szelkami”. Co więcej, trolejbusy posiadają zaawansowany system zarządzania energią – posiadają zdolność rekuperacji, czyli oddawania nadmiaru energii podczas hamowania bądź zjazdów ze wzniesień z powrotem do sieci trakcyjnej lub baterii.
 
W najbliższych dniach przegubowe trolejbusy pojawiać będą się na trasach różnych linii. W ten sposób, mieszkańcy różnych dzielnic będą mogli osobiście przetestować nabyte przez miasto pojazdy. Od 4 do 12 marca Solarisy Trollino 18 kursować będą według następującego harmonogramu:

  • 4 marca (poniedziałek) – linia 25;
  • 5 marca (wtorek) – linie 20 i 22;
  • 6 marca (środa) – linia 23;
  • 7 marca (czwartek) – linia 26;
  • 8 marca (piątek) – linia 29;
  • 9 marca (sobota) – linia 24;
  • 10 marca (niedziela) – linia 25;
  • 11 marca (poniedziałek) – linia 28;
  • 12 marca (wtorek) – linia 27.
Od środy 13 marca przegubowce na szelkach obsługiwać będą trzy linie. W dni powszednie będzie to linia 27, natomiast w weekendy linie 24 i 25.
 
Docelowo na trasie linii 27 wprowadzone zostaną zmiany. Na odcinku pomiędzy ul. Warszawską a al. Zwycięstwatrolejbusy pojadą w obu kierunkach ulicami: Śląską, Górskiego, Sportową, Łużycką i Stryjską. Zmiana ta dyktowana jest chęcią objęcia nią ważnych generatorów ruchu w mieście: Stadionu Miejskiego, Hali Sportowo-Widowiskowej Gdynia Arena, Narodowego Stadionu Rugby, Centrum Handlowego Riviera oraz kompleksów biurowych przy ul. Łużyckiej. Wprowadzenie takiej zmiany na trasie linii nie byłoby możliwe bez nowych pojazdów. W ciągu ulic nie ma bowiem sieci trakcyjnej. Solaris Trollino 18 będą pokonywały ten fragment z wykorzystaniem baterii.
 
Nowe trolejbusy to efekt działań w ramach projektu pn. „Rozwój zrównoważonego transportu publicznego w Gdyni poprzez zakup ekologicznego taboru”. Za jego pomocą Gdynia nabyła w sumie 85 nowych pojazdów komunikacji miejskiej. Trolejbusów w tej puli znajduje się łącznie 30 – 16 przegubowych i 14 standardowych.
 
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury