Dzisiaj jest: 19.5.2019, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

W drodze do centrum. Gdynia w projekcie SMACKER

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 34 Autor:

Transport publiczny w Gdyni stale się rozwija.

W drodze do centrum. Gdynia w projekcie SMACKER
Nie tak dawno w mieście pojawiła się wewnątrzdzielnicowa linia autobusowa 272, a w regularne kursy wyruszyły nowe przegubowe trolejbusy. Kolejne innowacje są tylko kwestią czasu. Gdynia właśnie otrzymała wstępną pozytywną decyzję o dofinansowaniu projektu SMACKER.
 
Głównym celem projektu SMACKER (Soft Measures & Actions for behavioural Change and Knowledge to Embrace Rural Areas) jest zmniejszenie różnic między obszarami peryferyjnym a centrami miast. Finansowany ze środków Unii Europejskiej program skupia się na problematyce transportu. W ramach działań promowane mają być ekologiczne zachowania oraz budowa zintegrowanej oferty usług transportowych dla dzielnic oddalonych od centralnych punktów w mieście.
 
Do projektu SMACKER przystąpiła także Gdynia, starając się o uzyskanie dofinansowania. Obszarem pilotażowym objętym przez program ma być dzielnica Chwarzno-Wiczlino.
 
- To dzielnica, która prężnie i szybko się rozwija. Takie projekty to szansa na poprawę mobilności zarówno w miejscach objętych programem, jak i w całym mieście. W Gdyni wykorzystujemy każdą okazję do tego, by zdobywać środki na rozwojowe projekty – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
W dzielnicy zostanie podjęty szereg działań promujących transport zbiorowy, stanowiący alternatywę dla przemieszczania się samochodem.

- W pierwszej kolejności, we współpracy z Zarządem Komunikacji Miejskiej w Gdyni, przeprowadzone zostanie badanie zachowań preferencji transportowych mieszkańców Chwarzna-Wiczlina. Opracowane wyniki będą podstawą do utworzenia planu mobilności dzielnicy, który wprowadzany będzie w formie działań pilotażowych. Będzie on podlegał stałej obserwacji i ewaluacji, ponieważ wiemy, że zmiany transportowe zachodzące w dzielnicach mają znaczący wpływ na centrum, a przez to na całe miasto - mówi Jakub Ubych, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. dzielnic.
 
Wypracowane tym sposobem rozwiązania będą włączone do Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Gdyni. Obecnie, projekt znajduje się w fazie negocjacji i po uzupełnieniu wymogów, realizacja projektu rozpocznie się wiosną bieżącego roku i potrwa 3 lata.
 
Całkowity budżet projektu SMACKER wynosi ponad 2 mln 350 tys. euro. Dla Gdyni przewidziano wsparcie rzędu 220 tysięcy euro, co stanowić będzie 85% kosztów kwalifikowalnych. Gdynia stara się o dofinansowanie z unijnego programu INTERREG Central Europe w ramach priorytetu „Poprawa planowania i koordynacji regionalnego systemu transportu pasażerów dla lepszych połączeń krajowych i Europejskich sieci transportowych”.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury