Dzisiaj jest: 19.5.2019, imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra

Lekcje poza szkolną ławką

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 31 Autor:

Wraz z końcem ferii uczniowie wrócili do szkolnych ławek, a gdyńskie instytucje kulturalno-naukowe do programów, które przykuwają uwagę uczniów po lekcjach.

Lekcje poza szkolną ławką

W nowym semestrze zapraszają dzieci i młodzież szkolną do udziału w wielu ciekawych zajęciach.

W czasie ferii zimowych wiele gdyńskich instytucji kultury zapraszało dzieci i młodzież do udziału w specjalnie przygotowanych na ten czas zajęciach. Teraz gdy ferie są już za nami, prezentują alternatywne formy zajęć dla gdyńskich szkół. Oferta robi wrażenie – jest różnorodnie, interesująco i nieszablonowo.

Centrum Nauki Experyment

Niebywale bogatą ofertę przygotowało gdyńskie Centrum Nauki Experyment. Dla dzieci i młodzieży prowadzi łącznie 17 różnych warsztatów tematycznych. Zajęcia dostosowane są do potrzeb odpowiednich grup wiekowych, zaczynając od przedszkolaków, a na licealistach kończąc.
 
Najmłodsi będą mogli wcielić się w rolę detektywów lub naukowców laboratoryjnych. Dla uczniów szkół podstawowych przygotowano cały wachlarz warsztatów. Warto wymienić te traktujące o zjawiskach atmosferycznych, przestrzeni kosmicznej, świetle czy organizmie człowieka. Licealiści i uczniowie III klas gimnazjum będą mieli okazję zgłębić tajniki świata elektroniki oraz poznać świat chemii i biologii w całkowicie profesjonalnym laboratorium.
 
Zajęcia w Centrum Nauki Experyment odbywają się od wtorku do piątku. Szczegółowe informacje otrzymać można na stronie internetowej, w specjalnie przygotowanej broszurze. Rezerwacji dokonać można przez system online, adres e-mail bilety@experyment.gdynia.pl bądź telefonicznie pod numerem 58 500 49 94.
 

Konsulat Kultury

W mieszczącym się przy ul. Jana z Kolna 25 budynku Konsulatu Kultury odbywają się niezwykle ciekawe zajęcia. Projekt Kulturalni powstał przy współpracy gdyńskiej instytucji z katedrą kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Dla licealistów z Gdyni to okazja do pracy z wykładowcami akademickimi, którzy zaproponują spojrzenie na kulturę z różnych perspektyw i przede wszystkim zachęcą do pracy twórczej. 
 
Głównym założeniem warsztatów jest wspieranie samodzielnego myślenia, kreatywnego sposobu rozwiązywania problemów, a także krytycznego spojrzenia na nowe zjawiska w kulturze. Warsztaty wspierają umiejętność autoprezentacji, przydatnej zarówno na egzaminie maturalnym, jak i w codziennym życiu.
 
Każde wtorkowe spotkanie w Konsulacie Kultury porusza inne zagadnienie i prowadzone jest przez innego wykładowcę. Oferta dotyczy takiego zakresu tematów jak film, teatr, design thinking czy kreatywne pisanie. Spotkania odbywają się w formie warsztatów połączonych z pracą w grupach i prezentacją projektów.
 
Szczegółowe informacje nt. projektu oraz zapisy pod adresem e-mail: n.osinska@gdynia.pl
 

Muzeum Emigracji

W budynku dawnego Dworca Morskiego uczniowie korzystać mogą z różnego rodzaju atrakcji.
 
Przede wszystkim, każda grupa wiekowa skorzystać może z aktywnego oprowadzania po wystawie muzeum. Spacer odbywa się pod przewodnictwem wykwalifikowanego edukatora. Lubiący wyzwania, mogą spróbować swoich sił podczas samodzielnego zwiedzania okraszonego zadaniami do wykonania.

Muzeum zachęca również do udziału w licznych warsztatach. Oferta przygotowana jest dla różnych grup wiekowych: przedszkoli, szkół podstawowych (kl. I-IIIIV-VIVII-VIII i gimnazjów) oraz szkół średnich.

Tematem spajającym wszystkie warsztaty jest emigracja. Uczniowie mają szansę poznać wybitnych polskich emigrantów i ich osiągnięcia, a także poruszyć takie zagadnienia, jak wielokulturowość czy różnorodność.

Zajęcia prowadzone są od wtorku do piątku. Szczegółowa oferta oraz dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej muzeum oraz pod numerami telefonów 58 670 41 8658 670 41 6058 670 41 5758 670 41 56.
 

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Placówka ma bardzo interesującą ofertę lekcji muzealnych dla dzieci i młodzieży. Uczniowie mogą przede wszystkim rozwijać zainteresowania związane z historią, morzem i militariami. Wśród tematów m.in. Obrona Wybrzeża z 1939 roku, tradycje i zwyczaje marynarskie, ciekawostki z życia marynarzy, a także legendarny niszczyciel ORP Błyskawica i jego działania wojenne.
 
Niezwykle ciekawie prezentuje się również lekcja wyjazdowa, podczas której uczniowie zabierani są na wycieczkę po Porcie Marynarki Wojennej na Oksywiu. To niepowtarzalna okazja by zobaczyć port z tej perspektywy, a także zwiedzić stacjonujące w nim jednostki pływające.
 
Rezerwacja lekcji oraz dodatkowe informacje dostępne są w Dziale Edukacji i Promocji Muzeum Marynarki Wojennejpod numerem 58 620 13 81 w. 22 lub pod adresem e-mail rezerwacja@muzeummw.pl oraz na stronie internetowej muzeum.
 

Muzeum Miasta Gdyni

W ofercie muzeum przy ul. Zawiszy Czarnego 1 znajdują się zarówno lekcje muzealne jak i warsztaty. Są one skierowane do dzieci w różnym wieku.
 
Punkt wyjściowy zajęć zawsze stanowi Gdynia – miasto z morza i marzeń. Korzystając ze zbiorów muzealnych, starych fotografii, filmów czy map, młodzi ludzie będą uczyć się historii, sztuki, architektury oraz projektowania. Tematyka warsztatów jest bardzo szeroka - od gdyńskiego modernizmu z lat 20-tych i 30-tych XX wieku, przez wojenną historię Gdyni, aż po muzyczną Trójmiejską Scenę Alternatywną powstałą na Wybrzeżach w latach 80-tych.
 
Na stronie internetowej muzeum można znaleźć szczegółowe opisy warsztatów dla każdej z grup wiekowych, tj. przedszkoli, szkół podstawowych (kl. I-IIIIV-VIVII-VIII), gimnazjów szkół średnich.
 
W ofercie muzeum znajduje się również zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.
Rezerwacji miejsc na lekcje muzealne, warsztaty i zwiedzanie, można dokonać pod numerem telefonu 58 662 09 35 / 36 / 37lub pod adresem e-mail edukacja@muzeumgdynia.pl
 

Akwarium Gdyńskie

Gdyńskie akwarium proponuje lekcje dla każdej grupy wiekowej od przedszkoli po szkoły średnie. Oferta jest na tyle bogata, że dzieli się na kilka rodzajów zajęć. Są to m.in. wykłady w formie prezentacji multimedialnychlekcje laboratoryjne czy wyjścia w teren.
 
Szczególnie interesująco prezentują się te ostatnie – edukatorzy z Akwarium Gdyńskiego zabierają uczestników na spacer tropem fauny i flory Bałtyku. Za pomocą lornetek dzieci obserwują fruwające na naszym niebie ptaki i uczą się o nich. Tematyka zajęć sięga jednak daleko poza Zatokę Gdańską i Bałtyk. Uczniowie mają okazję zajrzeć w głąb oceanów, poznać tajemniczy świat raf koralowych, a także pochylić się nad tematem śmieci zanieczyszczających nasze morza.
 
Szczegółowe informacje na temat oferty edukacyjnej znaleźć można na stronie internetowej Akwarium Gdyńskiego w zakładce Edukacja. Rezerwacja zajęć dostępna jest pod numerem telefonu 587 326 620 oraz adresem e-mail akwarium.edukacja@mir.gdynia.pl.

 
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury