Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Etiopka i Norweg triumfują w Gdynia Półmaraton 2019

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 61 Autor:

Prawie 7 tysięcy biegaczy wyruszyło na trasę czwartej edycji Gdynia Półmaratonu.

Etiopka i Norweg triumfują w Gdynia Półmaraton 2019

Zgodnie z przewidywaniami, zwyciężył Norweg Sonde Nordstad Moen, za plecami którego przybiegł, debiutujący na dystansie 21,1 km – Krystian Zalewski. Wśród pań triumfowała Etiopka Genet Gashie. Impreza była próbą generalną przed przyszłorocznymi Mistrzostwami Świata w Półmaratonie, które dbędą się na tej samej trasie. 

Punktualnie o godzinie 11 na trasę wbiegła „elita”, a więc zawodnicy legitymujący się najlepszymi rekordami życiowymi w całej stawce. Przez pierwsze sześć kilometrów prowadził Shumet Akalnew, drugi był Sondre Norstad Moen, a miejsca od trzeciego do piątego zajmowali Polacy: debiutujący w półmaratonie Krystian ZalewskiArkadiusz Gardzielewski i Marcin Chabowski. Kluczowy dla losów biegu okazał się  10 kilometr, kiedy to Akalnew ustąpił pola  Moenowi, a więc niekwestionowanemu faworytowi imprezy. W ślady Norwega poszedł Zalewski, który na 12. kilometrze pokazał moc, wyprzedzając Etiopczyka. 

Od trzynastego kilometra samotnym liderem był Moen, który zwyciężył z czasem 1:01:18. Tuż za nim, równym tempem, biegł Zalewski. Jego radość na finiszu kibice z pewnością zapamiętają na długo – 1:02:36 to ósmy rezultat w historii polskiego półmaratonu.  

Mężczyźni:
1. Sondre Nordstad Moen (Norwegia) – 1:01:18
2. Krystian Zalewski (Polska) – 1:02:36
3. Shumet Akalnew (Etiopia) – 1:02:54
4. Arkadiusz Gardzielewski (Polska) – 1:03:43
5. Marcin Chabowski (Polska) – 1:04:13
Pełne wyniki

Dobrą passę zawodników z Europy podtrzymała również Anna Goskktóra zajęła trzecie miejsce na podium w rywalizacji kobiet, przybiegając z czasem 01:13:07. Polka oddała prymat dwóm Etiopkom: zwyciężczyni Genet Gashie (01:12:05) oraz drugiej Shegae Maeregu (01:12:42).

– Od pierwszego do ostatniego kilometra biegłam samotnie. Dwie pierwsze koleżanki mogły liczyć na osłonę w postaci mężczyzn z czołówki, natomiast ja z wiatrem musiałam zmagać się sama – mówi najlepsza Polka Gdynia Półmaratonu 2019. – Na szczęście mogłam liczyć na rewelacyjny doping kibiców i wolontariuszy na trasie, za co jestem im niesamowicie wdzięczna, ponieważ w samotnym biegu po trudnej trasie musi się coś dziać, by nie spadała motywacja – dodaje Gosk.

Kobiety:
1. Genet Gashie (Etiopia) – 1:12:05
2. Shegae Maeregu (Etiopia) – 1:12:42
3. Anna Gosk (Polska) – 1:13:07
4. Christine Oigo (Kenia) – 1:15:08
5. Monika Andrzejczak (Polska) – 1:15:47
Pełne wyniki

Oprócz biegu głównego, imprezie towarzyszyły sobotnie aktywności: biegi dzieci i młodzieży oraz charytatywny Bieg Gwiazd LA z czołówką polskich gwiazd lekkiej atletyki: Małgorzatą Sobańską, Lidią Chojecką, Anną Rogowską, Grzegorzem Gajdusem, Rafałem Wójcikiem i Michałem Bartoszakiem.

Gdynia Półmaraton 2019 był próbą generalną przed przyszłorocznymi mistrzostwami świata. W ostatni weekend marca 2020 roku ze skweru Kościuszki wystartować ma ponad 20 tysięcy biegaczy z całego świata!

Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury