Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Budżet Obywatelski 2019: rekordowa liczba projektów

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 61 Autor:

Są pomysły budowy skateparków i miasteczek rowerowych, wyznaczenia sensoryczno-naukowej ścieżki edukacyjnej dla mieszkańców,

Budżet Obywatelski 2019: rekordowa liczba projektów
nauki języka chińskiego czy powstania zjeżdżalni dla dorosłych i dzieci na plażę w Orłowie. Autorzy projektów do BO 2019 proponują też m.in. montaż kolejnych defibrylatorów, estetyzację przystanków autobusowych w żółto – niebieskim klimacie czy zajęcia zumby. O północy w nocy z 18 na 19 marca zakończyło się przyjmowanie projektów dzielnicowych w gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2019. Gdynianki i gdynianie złożyli ich aż 340– najwięcej spośród wszystkich dotychczasowych edycji. Zostało wypełnionych 197 formularzy konsultacyjnych, stanowiących bazę do diagnozy potrzeb miejskich, a 93 osoby zgłosiły chęć udziału w warsztatach projektów miejskich.
 
Przyjmowanie projektów dzielnicowych do Budżetu Obywatelskiego 2019 trwało miesiąc – od 15 lutego do 18 marca, ale to w ostatnich dniach złożono ich najwięcej. Jeszcze w poniedziałek w Laboratorium Innowacji Społecznych, koordynującym procedurę BO, można było skorzystać z ostatnich konsultacji pod hasłem „Budżet wieczorową porą”. Ta możliwość cieszyła się dużym powodzeniem.

Tegoroczny gdyński Budżet Obywatelski obfitował w nowości: podział projektów na miejskie i dzielnicowe (a te, dodatkowo, na małe i duże), możliwość proponowania przedsięwzięć „miękkich”, znacznie wyższa niż w roku ubiegłym kwota do rozdysponowania przez gdynian czy wieczorne konsultacje w LIS dla autorów projektów. Równolegle do przyjmowania projektów dzielnicowych trwały zapisy na cykl trzech warsztatów, podczas których mieszkańcy - przy wsparciu urzędników - będą wspólnie wypracowywać projekty miejskie. Prowadzono też diagnozę, w ramach każdy mógł zasygnalizować potrzebę ważną z punktu widzenia całej Gdyni czy zgłosić pomysł na projekt miejski.

Te wszystkie zmiany nie tylko nie „wystraszyły” mieszkańców, ale wręcz ich zmobilizowały i wyzwoliły kreatywność, czego dowodem jest rekordowa liczba 340 zgłoszonych projektów dzielnicowych – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Wkrótce trafią do wydziałów Urzędu Miasta i jednostek miejskich, gdzie rozpocznie się ich formalna weryfikacja. Czasami projekt będzie wymagał doprecyzowania pod względem zakresu, czasami trzeba będzie zmodyfikować kosztorys, ale jak co roku będziemy robić wszystko co w naszej mocy, by rozstrzygać na korzyść autorów. Nie ukrywam, że bardzo się cieszę przeglądając listę zgłoszonych projektów. Jest na niej mnóstwo ciekawych propozycji, dzięki czemu  w czerwcowym głosowaniu nie będziemy mieli łatwego zadania. Tym bardziej, że do projektów dzielnicowych dołączą jescze projekty miejskie, a tych może być aż 15. Czego będą dotyczyć, dowiemy się w czerwcu, po zakończeniu cyklu warsztatów dla mieszkańców.

Najwięcej projektów dzielnicowych zgłoszono na Obłużu (27) i  Dąbrowie (26), najmniej – na Kamiennej Górze i Oksywiu (po 10).

W marcu, kwietniu i maju odbędą się warsztaty, podczas których grupa mieszkańców wspólnie przygotuje projekty miejskie. Zgłoszenia udziału przyjmowano równolegle z projektami dzielnicowymi. Czekało 100 miejsc, chęć udziału zadeklarowały 93 osoby. Podstawą pracy na warsztatach będzie podsumowanie diagnozy potrzeb miejskich i zgłaszania pomysłów na projekty dla całego miasta. Przesłano 197 formularzy internetowych, w których wskazywano rzeczy zarówno bardzo konkretne, jak i ogólne, odnoszące się np. do jakiegoś zauważonego w mieście braku.
Temu etapowi BO 2019 towarzyszyła intensywna kampania informacyjno – promocyjna. Były specjalne warsztaty dla uczniów gdyńskich szkół, spotkania w gdyńskich klubach seniora, radach dzielnicy czy dla organizacji pozarządowych. Kilkadziesiąt osób uczestniczyło w Maratonie Pisania Projektów, dużym powodzeniem cieszyły się konsultacje „Budżet Wieczorową Porą”, które odbywały się w każdy poniedziałek i czwartek w okresie składania wniosków.

Informacje o BO pojawiły się w całej Gdyni – do kampanii wykorzystano miejskie nośniki reklamowe.  
Teraz rozpoczyna się etap sprawdzania dzielnicowych wniosków do Budżetu Obywatelskiego 2019 pod względem wymogów formalnych, a następnie możliwości realizacji projektów w zaproponowanym kształcie. Ewentualne propozycje koniecznych do wprowadzenia zmian mogą wynikać z potrzeby ponownej kalkulacji kosztów czy kwestii właścicielskich działek. Konieczna może też okazać się zmiana nazwy projektu, nie wszystkie bowiem spełniają warunki określone w uchwale Rady Miasta. Każda proponowana zmiana będzie konsultowana z wnioskodawcami.

Lista projektów dopuszczonych do głosowania ogłoszona zostanie do 5 czerwca. Głosowanie rozpocznie się 17 czerwca i zakończy 1 lipca. Wyniki zostaną ogłoszone do 8 lipca. 

Liczba projektów złożonych w dzielnicach
Babie Doły: 17
Chwarzno – Wiczlino: 23
Chylonia: 22
Cisowa: 17
Działki Leśne: 11
Dąbrowa: 26
Grabówek: 12
Kamienna Góra: 10
Karwiny: 11
Leszczynki: 17
Mały Kack: 14
Obłuże: 27
Oksywie: 10
Orłowo: 14
Pogórze: 15
Pustki Cisowskie – Demptowo: 11
Redłowo: 15
Śródmieście: 19
Wielki Kack: 14
Witomino: 15
Wzgórze św. Maksymiliana: 20
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury