Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Karwiny zwalniają do 30 km/h

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 39 Autor:

25 marca na Karwinach rozszerzona zostanie strefa ograniczonej prędkości do 30 km/h.

Karwiny zwalniają do 30 km/h
Tym samym wskazano obszar uspokojenia ruchu. W rozszerzonej strefie znajdą się ulice: Staffa i Zapolskiej (objęte już strefą Tempo 30), Brzechwy, Makuszyńskiego, Tuwima, Porazińskiej, Fleszarowej-Muskat, Iwaszkiewicza, Baczyńskiego, Gałczyńskiego, Kruczkowskiego, Nałkowskiej, Gojawiczyńskiej, Buraczana, Tatarczana i Korzenna.

Karwiny jako młoda i prężna dzielnica korzystają z nowoczesnych rozwiązań zarówno na etapie projektowania i planowania przestrzeni, jak i budowy osiedli i towarzyszącej im infrastruktury. Mieszkańcy cenią Karwiny za komfort i wygodę życia oraz dostępność usług. W najbliższym sąsiedztwie mają szkoły, przedszkola, przychodnię lekarską i komisariat Policji oraz zaplecze usługowe. Mimo formalizmu osiedla z wielkiej płyty cechuje je niezobowiązująca przestrzeń. Pomiędzy blokami rozsiane są place zabaw, świerki i brzozy dają latem przyjemny cień, a rzeźba terenu jest urozmaicona.
 
Od przyszłego tygodnia na terenie dzielnicy, zgodnie z postulatami mieszkańców, zostaną wprowadzone zmiany, które mają uspokoić ruch i wpłynąć pozytywnie na komfort mieszkańców i ich bezpieczeństwo. W niemal całym obszarze na północ od ul. Chwaszczyńskiej i Nowowiczlińskiej obowiązywać będzie strefa Tempo 30.
 Wyznaczenie strefy Tempo 30 w warunkach gęstej zabudowy mieszkaniowej to zmiana, która bardzo nas cieszy. Uspokojenie ruchu sprzyja bezpieczeństwu wszystkich niechronionych uczestników ruchu: pieszych i rowerzystów. Jest to kolejny krok, jaki podejmuje miasto na rzecz zrównoważonej mobilności i poprawy komfortu życia mieszkańców. Na ulicy takiej znacznie łatwiej i bezpieczniej przejść przez jezdnię, nawet w miejscu do tego niewyznaczonym, a ruch rowerowy odbywa się bezpiecznie w jezdni. – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
 
Gdy prędkości samochodów i rowerów są do siebie zbliżone, wówczas maleje ryzyko kolizji. Nowe strefy uspokojonego ruchu powinny zachęcić do jazdy rowerem tych, którzy do tej pory się tego obawiali z uwagi na swoje bezpieczeństwo. Zmiany te pozwolą zachować kameralny charakter dzielnicy, w której większą wagę przywiązuje się do jakości przestrzeni, lepszych warunków ruchu pieszego i rowerowego, niż do funkcji transportowych ulicy. Tej służą m.in. ul. Wielkopolska, pobliska obwodnica Trójmiasta oraz planowany węzeł Karwiny, a także nitka Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
 
Przypomnijmy, w rozszerzonej strefie znajdą się ulice: Staffa i Zapolskiej (objęte już strefą Tempo 30 ze względu na bliskość Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2), Brzechwy, Makuszyńskiego, Tuwima, Porazińskiej, Fleszarowej-Muskat, Iwaszkiewicza, Baczyńskiego, Gałczyńskiego, Kruczkowskiego, Nałkowskiej, Gojawiczyńskiej, Buraczana, Tatarczana i Korzenna. Ulice te posiadają charakter dróg osiedlowych. Rozszerzenie strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h ujednolici zasady poruszania się w całym tym obszarze, także na drogach wewnętrznych zarządzanych przez Spółdzielnię Mieszkaniową Karwiny.
Wprowadzane zmiany są zbieżne z planami wprowadzenia fizycznego ograniczenia prędkości – budowie progów zwalniających w ramach ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego na ul. Nałkowskiej oraz na ul. Brzechwy.
Zadanie to zostało ujęte w planach inwestycyjno-remontowych dzielnicy Karwiny na lata 2016-2018 jako „Wyznaczenie strefy tempo 30 na Karwinach (na całym obszarze dzielnicy na północ od ul. Chwaszczyńskiej i Nowowiczlińskiej)”.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury