Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Koleją do gdyńskiego portu

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 45 Autor:

To ważna wiadomość dla wszystkich gdynian i całej branży logistyczno-transportowej

Koleją do gdyńskiego portu

– spółka PKP Polskie Linie Kolejowe rozstrzygnęła przetarg na prace związane z przebudową kolejowej infrastruktury przy gdyńskim porcie. Za niemal 1,5 miliarda złotych Budimex przebuduje stację kolejową, jej infrastrukturę i pobliskie linie, co pozwoli na przeniesienie części transportu na tory.

Gdynia Port – tak nazywa się stacja kolejowa, która razem z odcinkami linii 201, 228, 723, 724, 725 i 961 oraz infrastrukturą towarzyszącą doczeka się dużej przebudowy. Główny cel to poprawa dostępu do Portu Gdynia, który będzie mógł w większej mierze korzystać z transportu kolejowego – korzystnego i dla firm, i dla mieszkańców, bo odciążającego najważniejsze drogowe arterie Gdyni.

Budimex wygrywa przetarg


Spółka odpowiedzialna za przebudowę, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowała o rozstrzygnięciu przetargu. Najkorzystniejszą ofertę złożył Budimex, który za wykonanie całości prac otrzyma blisko 1,5 miliarda złotych netto. Zgodnie z warunkami przetargu, po podpisaniu umowy wykonawca będzie musiał zmieścić się w terminie do 30 miesięcy. Tym samym zakończenie przebudowy powinno nastąpić nie szybciej niż w 2022 roku.

Nazwa całego projektu to „Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni”. Co zmieni się w ramach prac? Wykonawca zajmie się m.in. nawierzchnią kolejową z podtorzem i odwodnieniem, pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym i systemy telekomunikacyjne, przebudowy doczeka się też sieć trakcyjna z zasilaniem oraz obiekty inżynieryjne. 
 

Kolej odciąży drogi


Prace obejmą wymienione wcześniej odcinki linii kolejowych, które łączą gdyński port z Oksywiem, Chylonią czy Gdynią Główną. Co najważniejsze, pozytywne efekty, w tym zmniejszenie natężenia transportu kołowego odczują sami gdynianie – szczególnie ci, który często poruszają się między północną i południową częścią miasta. To ważne w kontekście planów Portu Gdynia, które zakładają m.in. budowę portu zewnętrznego, który pozwoli na zwiększenie ilości przeładowywanych towarów, ponadto trwa poszerzanie wejścia do portu. Te działania wymagają też sporego zaplecza transportowego.

- Poprawi się transport kolejowy. Efektem prac będzie sprawniejsza obsługa większej liczby towarów oraz możliwość wjazdu cięższych i dłuższych składów. Inwestycja jest elementem programu poprawy dostępu kolejowego do Morza Bałtyckiego – informuje zespół prasowy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg na to zadanie został ogłoszony w maju 2018 roku, jednak wówczas oferty znacznie przekroczyły zakładany przez inwestora budżet. Przy drugim podejściu kwoty zaproponowane przez oferentów również były zbyt wysokie, ale wraz z początkiem roku ogłoszono dodatkowo aukcję elektroniczną. W ten sposób udało się wynegocjować z wykonawcą zejście z ceny i ostatecznie rozstrzygnięto przetarg.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury