Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Nie spuszczaj psa ze smyczy!

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 39 Autor:

Kilka dni temu funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gdyni otrzymali zgłoszenie o pogryzieniu przez psa mieszkańca.

Nie spuszczaj psa ze smyczy!
Zdarzenie miało miejsce na plaży miejskiej. Pies był spuszczony ze smyczy. Właścicielka zapłaciła mandat.

Za psa odpowiedzialny jest człowiek. Winien jest mu opiekę i zapewnienie najlepszych warunków do życia. To nie podlega dyskusji. Jego obowiązkiem jest także wzięcie odpowiedzialności za zachowanie swojego czworonoga i trudu nauki współistnienia z innymi. Z tym jest już znacznie gorzej. Każdy z nas spotkał się z widokiem psa biegającego bez smyczy i właściciela krzyczącego z oddali „on nie gryzie”. Nie każdy ma ochotę na spotkanie z psem, nie każdy pies ma ochotę na zabawę z innym czworonogiem. Z różnych powodów. I należy to uszanować. Pies nie może być spuszczany ze smyczy, zwłaszcza w miejscach publicznych. Za to grozi kara.

Właścicielka dwóch psów spacerowała z nimi po plaży miejskiej Śródmieście. Czworonogi były spuszczone ze smyczy, bez kagańców. Jeden z nich podbiegł do przypadkowego mężczyzny i go ugryzł. Właścicielka została ukarana przez funkcjonariuszy straży z art. 77 kodeksu wykroczeń mandatem karnym w wysokości 250 złotych. 

Na szczęście pies jest zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

- Zgodnie z regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Gdyni, z psem należy chodzić na smyczy. Rasy psów lub ich mieszańce, uznane za niebezpieczne dodatkowo muszą być w kagańcu. Psa można spuścić ze smyczy wyłącznie, gdy ma założony kaganiec – mówi Leonard Wawrzyniak, rzecznik prasowy Straży miejskiej w Gdyni.

Należy też przypomnieć, że od 1 maja do 30 września obowiązuje zakaz wprowadzania psów na plażę. Nie dotyczy to miejsc wyznaczonych, tzw. plaż dla psów, które znajdują się w Orłowie oraz Oksywiu.

Nasuwa się więc pytanie – gdzie pies mieszkający w mieście ma się wybiegać?

W Gdyni działają cztery wybiegi dla psów i dwie tzw. psie plażePierwsza z plaż znajduje się w Orłowie, pomiędzy wejściem nr 18 a 19. Prowadzi do niej ścieżka przez malowniczy park Kolibki. Stumetrowy wycinek brzegu przez cały rok czeka na chętne do zabawy w wodzie i piasku psiaki. Szczególnie w weekendy miejsce to tętni życiem. Niedaleko psiej plaży znajduje się także ogrodzony wybieg dla psów z torem do agality, czyli sportu wykorzystującego sprawność i refleks psa. 

Druga gdyńska psia plaża została uruchomiona na fali popularności plaży w Orłowie. Znajduje się ona na drugim końcu miasta – w nadmorskiej dzielnicy Babie Doły. Tam, przy wejściu na plażę GDY 4, do dyspozycji czworonogów jest 200 metrów wydzielonej linii brzegowej. Paradoksalnie w miejscach takich, jak to, panuje dużo większa dyscyplina jeśli chodzi o utrzymywanie porządku. Właściciele psów sprzątają po swoich pupilach i nie ma mowy o zanieczyszczaniu terenu w jakikolwiek sposób.

Ci, którym znudzi się spędzanie wolnego czasu na piasku, mogą przenieść się do sąsiedniej dzielnicy Oksywie na drugi wybieg dla psiaków. Tak zwana Łączka Merdających Ogonów znajduje się u zbiegu ul. Podchorążych i Godebskiego (zaraz za pocztą). Powstała dzięki wygranej w gdyńskim Budżecie Obywatelskim. Na ogrodzonym i uporządkowanym terenie o powierzchni niemal tysiąca metrów kwadratowych zbudowano tor przeszkód dla psów i ławki. 
Dwa pozostałe, mniejsze wybiegi dla czworonogów znajdują się także na Kamiennej Górze (na terenie za Gimnazjum nr 11 przy ul. Słowackiego) oraz na Obłużu przy ul. Tucholskiej 3.
Zarówno z wybiegów, jak i psich plaż, korzystać można cały rok.

Więcej informacji o sprawach psów mieszkających w mieście: https://www.gdynia.pl/pies.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury