Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Gdynia – niebieska dla autyzmu!

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 36 Autor:

Wszyscy wiemy, w myśl przewodniego hasła, że „autyzm się zdarza”.

Gdynia – niebieska dla autyzmu!
O to, żeby coraz więcej osób było świadomych, czym jest i z czym zmagają się sami autyści oraz ich rodziny dbamy co roku z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Ulicami Gdyni w sobotnie południe przeszedł niebieski marsz, a w nim m.in. aktor Bartłomiej Topa czy kabareciarz Szymon Jachimek.

Zaburzenie, które zamyka ludzi w ich wewnętrznym świecie i utrudnia budowanie zwyczajnych relacji już dawno przestało być tematem tabu. Kiedyś mówiono o nich, że są „dziwni” i „wycofani”, dziś przede wszystkim próbuje się ich zrozumieć. O autyzmie zaczęto mówić publicznie, a osoby cierpiące na tę przypadłość mogą liczyć na coraz większe wsparcie w społeczeństwie.

To zasługa intensywnej pracy, którą wykonujemy także w lokalnej skali - w tym i w Gdyni. Co roku obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie, który skupia się przede wszystkim na tych, którzy z zaburzeniem... nie mają nic wspólnego. Do przestrzeni publicznej przebija się przy tej okazji łatwo dostępna wiedza o tym, czym tak naprawdę jest autyzm.

- Już po raz czwarty odbywa się w Gdyni marsz, który zgromadził ogromną liczbę uczestników. Ubrani na niebiesko pokazują solidarność z osobami z autyzmem. To bardzo ważne, bo tak naprawdę wsparcie dla osób z autyzmem potrzebne jest nie tylko w tym jednym dniu, ale przez 365 dni w roku. I takie wsparcie gdynianom z autyzmem będziemy zapewniać - mówił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Gdyńska odsłona tego dnia w sobotnie południe przybrała formę marszu. Nie byle jakiego, bo niebieskiego (symboliczny kolor autystów) i w doborowej obsadzie – oprócz przedstawicieli miasta, Fundacji Niebieski Szlak i społeczności Zespołu Szkół Specjalnych nr 17 pojawili się także znany aktor Bartłomiej Topa i artysta kabaretowy Szymon Jachimek. Do marszu przygrywali muzycy z Orkiestry Morskiego Oddziału Granicznej. Wszystko po to, by zwrócić jak największą uwagę na problem autyzmu, który może dotknąć praktycznie każdej rodziny.

- Jesteśmy tu po to, żeby powiedzieć o tym, że nasze potrzeby są ważne. Mówię nasze, bo każdy z nas jest jakoś dotknięty. Nie chcę tego oddzielać, wszyscy potrzebujemy pomocy i wsparcia i właśnie o to prosimy. Akurat Urszula i jej Fundacja Niebieski Szlak robią to w bardzo konkretny sposób - mówił Bartłomiej Topa, znany aktor.

To nie wszystko – marsz spod Urzędu Miasta dotarł do gdyńskiego InfoBoksu, gdzie na uczestników czekał kilkugodzinny program. Na miejscu można było zaczerpnąć merytorycznych informacji o autyzmie w specjalnych punktach konsultacyjnych, gdzie dyżurowali terapeuci, psychologowie czy rodzice dzieci cierpiących na to zaburzenie. To także zajęcia plastyczne adresowane do najmłodszych i rozbudowana część artystyczna. Na scenie wystąpiły zespoły wokalne i taneczne ze szkół i przedszkoli, zorganizowano też koncert zespołu NOX i pojawiły się dodatkowe atrakcje.

Na sam koniec budynek InfoBoksu doczekał się symbolicznego, niebieskiego podświetlenia w geście solidarności z autystami i ich rodzinami.

Światowe Dni Wiedzy na Temat Autyzmu wypadają dokładnie 2 kwietnia, jednak w całej Polsce i na świecie wydarzenia poświęcone temu tematowi odbywają się na przestrzeni całego miesiąca. To przede wszystkim warsztaty, konferencje, zajęcia i spotkania, gdzie specjaliści w temacie autyzmu dzielą się swoją wiedzą ze społeczeństwem. Niektóre źródła szacują, że w Polsce autyzm może dotyczyć nawet ponad 30 000 osób, w większości dzieci. Co ciekawe, zaburzenie statystycznie częściej dotyczy chłopców.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury