Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Dłuższe statki, lepsza lokalizacja. Nowy terminal w Gdyni

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 36 Autor:

Nowoczesny budynek, bezpośredni przeładunek towarów na kolej, nowe rozwiązania drogowe – to tylko część korzyści, które przyniesie nowy publiczny terminal promowy w Gdyni.

Dłuższe statki, lepsza lokalizacja. Nowy terminal w Gdyni
Rozpoczynają się pierwsze prace, które zmienią nie do poznania jakość obsługi pasażerów korzystających z promów.

Na Nabrzeżu Polskim w Gdyni rozpoczyna się budowa terminalu promowego. To nowoczesny obiekt, który poprawi dostępność transportową do portu oraz umożliwi sprawną obsługę pasażerów i ładunków. Przede wszystkim do gdyńskiego portu będą mogły wpływać dłuższe promy – aż do około 240 metrów długości, będą także łatwiej manewrować, co skróci czas ich pobytu.

- Parametry i obszar działającego obecnie terminalu promowego przy Nabrzeżu Helskim II nie pozwalają na obsługę większych statków, jak również zwiększenie ilości operatorów. Dotychczasowy terminal nie posiada również dostępu do infrastruktury kolejowej oraz ograniczona jest ilość miejsc parkingowych. Wzrost popytu na przewozy promowe przyczynił się do konieczności znalezienia odpowiedniej, nowej lokalizacji dla terminalu promowego – informuje Port Gdynia.
 

Bliżej centrum i komunikacji


Umiejscowienie terminalu w lepszej lokalizacji z perspektywy pasażera ułatwi dostęp do centrum Gdyni. Z kolei dojazd zostanie zapewniony od strony południowej – zostaną przygotowane nowe zjazdy z ulicy Polskiej i dodatkowe pasy ruchu, co też bezpośrednio połączy terminal z międzynarodowym układem komunikacyjnym, od trasy Kwiatkowskiego aż po autostradę A1.

Nowy terminal zwiększy częstotliwość zawijania promów do portu i będzie otwarty na większą niż obecnie liczbę operatorów. Statki mogą być obsługiwane w systemie dwupoziomowym. Za obsługę ruchu pasażerskiego będzie odpowiadać galeria łącząca budynek terminalu ze stanowiskiem promowym. Na zewnątrz powstaną perony do obsługi komunikacji publicznej i place postojowe, w tym m.in. miejsca postojowe dla taksówek, autokarów czy autobusów komunikacji miejskiej. Co ważne, projekt obejmuje też poprowadzenie torów kolejowych.
 

Terminal już za dwa lata


Na miejscu rozpoczynają się już pierwsze prace. Głównym wykonawcą jest Korporacja Budowlana DORACO. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, nowy terminal promowy powinien powstać do drugiej połowy 2021 roku. Jego koszt to około 290 milionów złotych, z czego 116 milionów pokrywa unijne dofinansowanie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury