Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Komunikacją szybciej po Morskiej

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 36 Autor:

Jak bezpiecznie i jak najszybciej pokonać najbardziej ruchliwe fragmenty ulicy Morskiej?

Komunikacją szybciej po Morskiej

Najlepiej komunikacją miejską! Zakończyła się duża inwestycja, dzięki której w newralgicznych punktach na Grabówku pojawiło się aż 5 nowych odcinków drogi dla trolejbusów i autobusów. Buspasy to nie wszystko – przebudowano też całą infrastrukturę techniczną, powstały chodniki i droga dla rowerów.

Oficjalnie zakończyły się prace przy budowie buspasów na najbardziej kluczowych odcinkach ulicy Morskiej. Gdyńskie trolejbusy i autobusy korzystają już z nowej infrastruktury na jednej z kluczowych arterii miasta, przyspieszając swoje kursy i dojeżdżając na czas nawet w godzinach szczytu. Oprócz komunikacji miejskiej z uprzywilejowanego przejazdu mogą też korzystać taksówki.
 

5 buspasów dla szybszej komunikacji


Powstały niemal 2 kilometry dodatkowych pasów ruchu, które pomogą kierowcom transportu publicznego w newralgicznych punktach wyłonionych dzięki wcześniejszej analizie ruchu, m.in. na wysokości Uniwersytetu Morskiego czy w okolicach skrzyżowania ul. Morskiej z Estakadą Kwiatkowskiego.

Wykonawca prac przez ostatnie miesiące pracował nie tylko nad utworzeniem samych buspasów – dużej przebudowy doczekały się też m.in. najważniejsze instalacje techniczne schowane pod powierzchnią ulicy oraz trakcja trolejbusowa, a zmiany z pewnością odczuwają także piesi i rowerzyści.

- Zostały wybudowane buspasy, to aż 5 odcinków, z czego 3 w kierunku Gdyni, a 2 w stronę Rumi, natomiast zrealizowaliśmy też dodatkowo wiele rzeczy – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. - Wyremontowaliśmy nawierzchnię, przebudowaliśmy m.in. kanalizację deszczową i sanitarną. Przebudowane zostały też ponad 2 kilometry chodników i drogi rowerowe, łącznie prawie kilometr. Jak zwykle w Gdyni, przy okazji powstało też dużo pięknej zieleni. To ponad 1500 krzewów, trawy ozdobne i byliny – wymienia wiceprezydent Łucyk.
 

Co zmienia się w komunikacji?


Jakie korzyści z budowy dodatkowych pasów ruchu odczują przede wszystkim sami mieszkańcy? Najważniejsza z nich to oszczędność czasu. Pasażerowie autobusów i trolejbusów w godzinach największego ruchu mogą przejechać całą ulicę Morską nawet o 10 minut szybciej niż dotychczas! 

To oczywiście zachęta do przesiadania się z aut na komunikację miejską. Punktualne kursy w połączeniu z nowoczesnymi tablicami na przystankach i zmodernizowanymi zatokami gwarantują sprawny dojazd do pracy, szkoły czy na zakupy.

- Ta inwestycja pokazuje, w którym kierunku miasto chce się rozwijać i jak chcemy rozwijać komunikację miejską. Znacznie przyspieszy poruszanie się mieszkańców autobusami i trolejbusami. Zdecydowanie zmniejszy się czas oczekiwania, jednocześnie przyspieszy się też droga w obie strony – podkreśla Marek Łucyk.

Projekt „Utworzenie buspasów na wybranych odcinkach ul. Morskiej w Gdyni” łącznie kosztował 22,5 miliona złotych brutto, z czego blisko 11,5 miliona złotych pokryło unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury