Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Gdyńscy nauczyciele nagrali film. "Walczę, bo dłużej nie można milczeć"

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 36 Autor:

Nauczyciele gdyńskiego liceum nr IX nagrali film, w którym tłumaczą, dlaczego zdecydowali się wziąć udział w ogólnopolskim proteście.

Gdyńscy nauczyciele nagrali film. "Walczę, bo dłużej nie można milczeć"
"Walczę o szacunek i godne wynagrodzenie za naszą pracę", "Walczę, bo kocham to, co robię", "Walczę o normalność" - to niektóre z odpowiedzi. Pedagodzy w rozmowie z Onetem proszą premiera Morawieckiego, by nie zaprzestawał rozmów ze strajkującymi.
 

W ostatnim czasie w internecie pojawiło się sporo filmów nagranych przez strajkujących nauczycieli. Protestujący pracownicy edukacji często w prześmiewczy sposób krytykują poczynania władzy, a filmy szybko stają się typowymi "viralami". 

Nauczyciele z Liceum nr IX w Gdyni podeszli do tematu w inny sposób. Na krótkim filmie tłumaczą, dlaczego zdecydowali się wziąć udział w strajku. "Walczę o szacunek i godne wynagrodzenie za naszą pracę", "Walczę, bo kocham to, co robię", "Walczę o normalność", "Walczę, bo dłużej nie można milczeć", "Walczę o szkołę z pasją", "Walczę, bo znam swoją wartość", Walczę także w twoim imieniu" - to niektóre z odpowiedzi, które do kamery wygłaszają kolejni nauczyciele IX Liceum w Gdyni.

Apel do premiera Morawieckiego, ale jest i apel do nauczycieli

Pomysłodawcą akcji, a także reżyserem i scenarzystą był tutaj polonista Wojciech Kulling, a film pomogli zmontować dawni i obecni uczniowie szkoły: Maciej Buszman i Olaf Zażembłowski.

Jeden ze strajkujących nauczycieli Arkadiusz Ordyniec mówi Onetowi: - Wiemy, że system edukacji jest przestarzały i że ma wady i że właściwie pod każdym względem trzeba go reformować. Nie jesteśmy przeciwko zmianom. Ale ja mam nadzieję, że polski rząd dba o wszystkich swoich obywateli, w tym o strajkujących nauczycieli i ich rodziny. Prosimy i apelujemy, aby pan premier Morawiecki porozmawiał jak najszybciej z naszymi reprezentantami. Sytuacja jest dramatyczna.

Ordyniec, który od blisko dwóch dekad uczy historii w gdyńskim liceum, podkreśla, że nauczyciele w jego placówce trzymają się razem. - Z mediów dochodzą do mnie informacje, że w niektórych szkołach strajkujący nauczyciele źle traktują pedagogów, którzy zdecydowali się nie brać udziału w proteście. U nas tego nie ma. Jesteśmy wszyscy wspólną rodziną. 

- Czego ja mam żądać od koleżanki, która zarabia dwa tysiące na rękę, ma kredyt do spłacenia i musi utrzymać samotnie dziecko? Dla niej brak pensji jest ogromnym problemem. To trzeba zrozumieć i po prostu zrozumieć drugiego człowieka. Apeluje do nauczycieli, bądźmy wszyscy razem - podkreśla Ordyniec.

Ciast ci u nas dostatek

Film gdyńskiego liceum zyskuje coraz większą popularność w sieci. Cieszy to nauczycieli, choć dla nich zdecydowanie lepszą wiadomością byłaby informacja o tym, że rząd przystał na postulaty strajkujących.

Mimo trudnej sytuacji pedagodzy wciąż są dobrej myśli, że negocjacje z rządem zakończą się sukcesem. W dobry nastrój wprowadzają ich też gesty wsparcia ze strony uczniów i rodziców. - Proszę ludzi, by nie przynosili nam już ciast, bo nie dajemy rady - śmieje się rozmówca Onetu.

Strajkujący nauczyciele gdyńskiego liceum spotykają się każdego dnia w pokoju nauczycielskim i tam planują, co robią danego dnia w szkole. Wspólnie przygotowali już happeningi, nagrywali film, brali udział w turnieju strajkowym i uczestniczyli w debacie o zasadności strajku nauczycieli. 

Źródło: www.onet.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury