Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

Okręty NATO do zwiedzenia w Gdyni!

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 111 Autor:

Fani militariów i żeglugi mogą śmiało rezerwować czas w sobotę i niedzielę na wizytę w Gdyni

Okręty NATO do zwiedzenia w Gdyni!

– do zwiedzania zostaną udostępnione trzy zagraniczne okręty wojskowe ze Stałego Zespołu Sił Morskich NATO. Łącznie będzie ich sześć, w tym ORP „Gen. K. Pułaski”. Marynarze z Turcji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych spędzą w Gdyni cały okres świąteczny.

To będzie wyjątkowa i bardzo efektowna, choć robocza wizyta – w gdyńskim porcie zacumuje aż sześć wojskowych okrętów z różnych państw, w tym niszczyciel, cztery fregaty i okręt zaopatrzeniowy. Wszystkie należą do Standing NATO Maritime Group One, czyli Stałego Zespołu Sił Morskich NATO.
 

Międzynarodowy zespół


To kolejno amerykański USS Gravely, hiszpański ESPS Almirante Juan De Borbon, turecka TCG Gokova, brytyjska HMS Westminster i niemiecki FGS Rhön. W skład zespołu wchodzi też polska fregata ORP Gen. Kazimierz Pułaski, o której wypłynięciu infomowaliśmy w styczniu tego roku.

- Szkielet zespołu stanowią jednostki z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii, do których cyklicznie dołączają okręty z Belgii, Danii, Portugalii, Hiszpanii i Polski. Okręty są zdolne do monitorowania żeglugi, kontrolowania podejrzanych jednostek, prowadzenia akcji blokadowych oraz ewakuacji zagrożonej ludności, a także mogą stanowić bazę dla piechoty morskiej i jednostek specjalnych wykonujących zadania w głębi lądu – wyjaśnia kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik prasowy 3. Flotylli Okrętów.
 

Wejdź na pokład niszczyciela i fregat


Do portu okręty wejdą już w piątkowy poranek (ich wejście można obserwować z mola przy Kapitanacie Portu Gdynia), ale to nie wszystko - w weekend trzy z nich będzie można zobaczyć z bliska dzięki możliwości zwiedzania:
 
  • USS Gravely – w sobotę, 20 kwietnia od 13:00 do 15:00 przy nabrzeżu Francuskim
  • HMS Westminster – w sobotę, 20 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Bułgarskim
  • TCG Gokova – w niedzielę, 21 kwietnia od 11:00 do 14:00 przy nabrzeżu Francuskim

Podczas pobytu w polskim porcie dowódca zespołu fregat i niszczycieli, kadm. Edward Cashman z US Navy wraz z dowódcami okrętów złożą oficjalne wizyty dowódcy Centrum Operacji Morskich – dowódcy Komponentu Morskiego wiceadmirałowi Krzysztofowi Jaworskiemuprezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi oraz dowódcy 3. Flotylli Okrętów, kontradmirałowi Mirosławowi Jurkowlańcowi.

W Gdyni zespół NATO pozostanie na całe święta wielkanocne, aż do wtorku, 23 kwietnia.
 

Dla bezpieczeństwa od kilkudziesięciu lat


- Sojusz Północnoatlantycki utrzymuje w stałej rotacyjnej służbie cztery zespoły okrętów – mówi kmdr ppor. Radosław Pioch- Większość czasu zespoły te spędzają na morzu, między innymi zgrywając współdziałanie wchodzących w ich skład okrętów oraz uczestnicząc w manewrach morskich. W sytuacji kryzysowej niemal z marszu mogą być skierowane do realizacji zadań praktycznie w dowolnym rejonie globu – tłumaczy.

Stały Zespół Okrętów NATO powstał w styczniu 1968 roku jako zespół STANAVFORLANT (Stały Zespół Sił Morskich na Atlantyku). W 2003 roku jego nazwę zmieniono na Standing NATO Maritime Group 1 (SNMG-1) i podporządkowano pod Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych NATO na Atlantyku.

To jeden z dwóch stałych zespołów okrętowych Sojuszu Północnoatlantyckiego, w których skład wchodzą wyselekcjonowane niszczyciele i fregaty państw członkowskich. Wielonarodowy elitarny zespół utrzymywany jest w najwyższym stopniu gotowości bojowej i przeznaczony jest do natychmiastowego reagowania w sytuacjach kryzysowych, operacjach pokojowych i w wypadku wojny.

Okręty operują na Atlantyku oraz na wszystkich akwenach europejskich i są najlepiej wyszkolonym międzynarodowym zespołem uderzeniowym tego rodzaju na świecie.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury