Dzisiaj jest: 15.7.2019, imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

Zawsze jest jakieś wejście

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 113 Autor:

Wraz z nadejściem maja rusza gdyńska kampania społeczna „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”.

Zawsze jest jakieś wejście
Przez cały miesiąc w mieście odbywać się będą różnego rodzaju inicjatywy mające na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problematykę osób z niepełnosprawnościami.
 
Tegoroczna edycja będzie już trzecią w historii kampanii „Wchodzę – zawsze jest jakieś wejście”. Organizatorzy namawiają gdynian, by w maj stał się dla nich miesiącem wrażliwości. Celem inicjatywy jest bowiem zwrócenie uwagi społeczeństwa na problematykę osób z niepełnosprawnościami.
 
- Myślimy o wszystkich, którzy funkcjonują troszeczkę inaczej i potrzebują czasami wsparcia, by móc w pełni brać udział w życiu społecznym. Są to zarówno osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi, jak i cierpiące na różnego rodzaju choroby, ludzie starsi czy matki z dziećmi – tłumaczy Magdalena Biegańska z biura pełnomocnika prezydenta Gdyni ds. osób z niepełnosprawnościami – Podczas kampanii nie mówimy tylko o barierach architektonicznych. Podejmujemy temat znacznie szerzej. Zwracamy uwagę, że często zawodzi czynnik ludzki i nie wystarczy tylko dostosowany autobus, ale potrzebny jest również empatyczny kierowca, który z uśmiechem na twarzy pomoże nam do niego wejść.

Wśród wielu wydarzeń zaplanowanych w ramach kampanii znalazły się m.in. bieg charytatywny, warsztaty w szkołach na temat mukowiscydozy czy lekcje empatii. W miejskich bibliotekach odbywać się będą warsztaty dotyczące kontaktu z osobami z niepełnosprawnościami.
 
- Chcemy pokazać, że wszyscy jesteśmy podobni, jesteśmy ludźmi. Nie należy się bać z nami rozmawiać czy zadawać nam pytań – mówi Magdalena Biegańska.

Kampanię wsparło wiele gdyńskich instytucji i przedsiębiorstw. Logo akcji i plakaty informacyjne pojawią się w pojazdach komunikacji miejskiejGdyńskie Centrum Filmowe przed projekcjami wybranych filmów będzie emitować film o Uli – bohaterce kampanii.

Organizatorzy weszli również we współpracę z Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz wojewódzkim oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków12 maja obie instytucje zorganizują w ramach kampanii dzień poświęcony problemowi cukrzycy u dzieci i młodzieży. 
 
- Akcję kierujemy do dzieci, młodzieży i ich rodzin. Naszą ideą jest umożliwienie spotkania się i zapoznania ze sobą osób z cukrzycą. W każdej szkole jest 1-2 takich dzieci. Podczas tego wydarzenia będą miały okazję zobaczyć, że jest ich naprawdę dużo i że nie są osamotnione. Przygotowaliśmy wiele atrakcji, m.in. zajęcia z edukatorami czy spotkania z ekspertami – mówi Ewa Dygaszewicz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Oddziału Wojewódzkiego i Koła Miejskiego w Gdyni.
 
Podczas wydarzenia odbędą się spotkania z ekspertami. Zaproszona została m.in. dr Beata Stangierska, diabetolog i endokrynolog dziecięcy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, który objął patronat nad akcją. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się również z Michałem Jelińskim, złotym medalistą olimpijskim w wioślarstwie, który na własnym przykładzie pokaże, że z cukrzycą można w pełni korzystać z życia.
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.gdynia.pl/wchodze oraz portalach społecznościowych.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury