Dzisiaj jest: 18.8.2019, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Dziennikarze i polonijne media uhonorowani w Gdyni

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 37 Autor:

Dziennikarze z Australii, Hiszpanii, Litwy, Polski i Wielkiej Brytanii to tegoroczni laureaci Nagród im. Macieja Płażyńskiego.

Dziennikarze i polonijne media uhonorowani w Gdyni
Są one przyznawane przedstawicielom mediów, którzy mówią o Polsce i Polakach i promują wiedzę o naszym kraju za granicą. Jury wybrało zwycięzców spośród siedemdziesięciu zgłoszeń. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w sobotę, 8 czerwca, w Muzeum Emigracji w Gdyni.

Nagrodami im. Macieja Płażyńskiego honorowana jest praca dziennikarzy i mediów służących Polonii. Intencją inicjatorów jest zachowanie w pamięci Polaków dokonań Patrona nagrody - działacza opozycji antykomunistycznej, pierwszego niekomunistycznego wojewody gdańskiego, marszałka Sejmu RP i wicemarszałka Senatu RP, prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, człowieka o szerokich horyzontach i dalekowzrocznym spojrzeniu na Polskę i świat. 

 Dla mnie to jest kultywowanie pamięci o moim ojcu, pokazywanie jego wkładu w docenienie roli dziennikarzy polonijnych i budowanie więzi między Polakami rozproszonymi po całym świecie. Tata zawsze dbał o zachowanie relacji, kultywowanie wartości i polskości. To wszystko było mottem przewodnim jego działalności. Dlatego Nagroda im. Macieja Płażyńskiego powstała, by uhonorować dziennikarzy polonijnych, którzy poświęcają wiele wysiłku do tego, żeby przygotować wysokiej jakości teksty. Robią to z czystej potrzeby integrowania środowiska lokalnego, ale również budowania mostów pomiędzy naszym krajem, a Polakami rozsianymi po całym świecie. Jako jury staramy się odnaleźć osoby, które spełniają dwa kryteria: są bardzo zaangażowane, a ich fachowość daje rękojmię dobrze wykonanej pracy – mówi Jakub Płażyński, syn patrona nagrody i przewodniczący jury.

Laureaci odbierają statuetki podczas uroczystej gali. Odbywa się ona w Muzeum Emigracji

– Gdyńskie Muzeum Emigracji to szczególne miejsce dla tych, którzy budują mosty między Polakami w kraju i za granicą. Taka też jest idea Nagrody im. Macieja Płażyńskiego. To z jednej strony okazja, by przypomnieć tę bardzo ważną w polskim życiu publicznym postać, ale też uhonorować i docenić tych, którzy w kraju i poza granicami tworzą takie mosty i budują dobrą opinię o naszym państwie. To bardzo ważne, abyśmy rozumieli się nawzajem i rozwijali kontakty, a przy okazji takiej nagrody wyróżnili tych, którzy robią to na co dzień – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. 

Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach: dziennikarz medium polonijnego, dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne, dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii oraz redakcja medium polonijnego. W tym roku laureatami zostali dziennikarze i redakcje z Hiszpanii, Litwy, Australii, Polski i Wielkiej Brytanii.

W kategorii dziennikarz medium polonijnego nagrodę otrzymała: Ilona Lewandowska z Litwy.

To jedna z redaktorek „Kuriera Wileńskiego”. Została doceniona za odkrywanie i wnikliwe opisywanie nieznanych, poruszających historii polskich bohaterów na Kresach.

– Ta nagroda jest dla mnie ważna przede wszystkim dlatego, że jestem dziennikarką od niedawna, bo od 4 lat. To dla mnie ogromne wyróżnienie i zaskoczenie. Bardzo się cieszę, dlatego że mam poczucie, iż tematy, które nie są bardzo popularne i widoczne zostały dostrzeżone i docenione. Dla mnie to także dowartościowanie bohaterów moich artykułów. W swoich publikacjach bardzo często podejmuję tematy historyczne. Często dotyczą one okresu wojny i czasów powojennych. Piszę m.in. o losach Polaków, którzy zostali rozstrzelani i spoczywają w masowych grobach w Wilnie, ale też o tych, którzy podczas wojny ratowali na Wileńszczyźnie Żydów. Zarówno w jednym, jak i w drugim z tych obszarów okazuje się, że bohaterowie moich opowieści, ich wnuki i dzieci mieszkają w tej chwili właśnie w Gdyni czy w Gdańsku. Można więc powiedzieć, że symboliczna więź łączy te dwa miejsca – mówi Ilona Lewandowska.

Polish Media London (Polskie Radio Londyn, tygodnik Cooltura, cooltura24.co.uk) uhonorowano w kategorii redakcja medium polonijnego.

Nagrodę przyznano za stworzenie profesjonalnej i prężnej grupy medialnej służącej polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii.

– Jesteśmy zmotywowani tą nagrodą, bo marszałek Płażyński to była osoba, która interesowała się losami Polaków żyjącymi zagranicą. Po drugie jesteśmy w miejscu, które było kiedyś bramą Polaków, którzy wyjechali z Polski i budują dobrą markę naszego kraju poza granicami. Jesteśmy zmotywowani, bo wpływamy na świadomość naszych rodaków i przypominamy im, że skąd pochodzimy – mówił podczas uroczystej gali Artur Kieruzal z Polish Media London.

W tej kategorii przyznano również wyróżnienie. Trafiło ono do redakcji czasopisma tureckiej Polonii „Lehistan Sokağı”

Tytuł tej gazety w tłumaczeniu na język polski brzmi „Polska Droga”. Jej głównym zadaniem jest integracja Polonii zamieszkującej w Turcji, a także promowanie działalności kulturalnej, społecznej i informacyjnej. Gazeta została doceniona za przedstawianie obrazu współczesnej Turcji widzianego oczami tamtejszej Polonii i wysiłków podejmowanych na rzecz wzajemnego zrozumienia.

– Nasza redakcja składa się z pasjonatów dziennikarstwa. Nikt z nas z odebrał wykształcenia w tym zawodzie, dlatego nagroda wręczona z rąk profesjonalistów jest dla nas niezmiernie ważna. Utwierdza nas to w przekonaniu, że idziemy w dobrym kierunku, rozwijamy się i nasze wysiłki są doceniane w Polsce – powiedziała Joanna Kuruçaylıoğlu, redaktor naczelna gazety. 

W kategorii dziennikarz zagraniczny publikujący na temat Polski, Polaków i Polonii laureatem został Ignacio Temino Martinez z Hiszpańskiej Agencji Prasowej EFE.

Jest autorem rzetelnych i wyważonych publikacji o wydarzeniach w Polsce w mediach hiszpańskojęzycznych.

– W trakcie mojego pobytu w Polsce jako korespondent hiszpańskiej agencji prasowej zawsze starałem się mieć dystans do emocji. Szczególnie do emocji politycznych, które są tutaj bardzo obecne. Bycie neutralnym nie zawsze jest łatwe w naszym zawodzie, ale jako korespondenci musimy zachowywać zimną krew i nie pozwalać, aby emocje przejmowały nad nami kontrolę. Musimy rzetelnie informować, ale to opinia publiczna powinna sama ocenić dane sytuacje. Zdaję sobie również sprawę, że za pomocą mojej informacji kreuję także wizerunek Polski, a to wielka odpowiedzialność – mówi Ignacio Temino Martinez.

Agnieszka Burton została z kolei uhonorowana w kategorii dziennikarz krajowy publikujący na tematy polonijne

Doceniono jej publikację „Wnuczek tylko na tablecie” w „Dużym Formacie”. To pełna emocji opowieść o zatracaniu korzeni przez nowych emigrantów na Antypodach.

– Po 23 latach emigracji wróciłam z Australii i jestem znowu w Polsce. I ta nagroda to dla mnie dobry początek. Jeszcze nie mam jeszcze stałego domu w Polsce, ale jak tylko zapuszczę korzenie, to na pewno statuetka stanie na ważnym miejscu – powiedziała Burton.

Laureatów wyłoniło jury w składzie: Jakub Płażyński – przewodniczący i syn Patrona, Jarosław Gugała z telewizji „Polsat”, Jerzy Haszczyński z „Rzeczpospolitej”, Małgorzata Naukowicz z Polskiego Radia, Krzysztof Rak – dziennikarz i publicysta oraz Karolina Grabowicz-Matyjas – dyrektor Muzeum Emigracji w Gdyni i sekretarz jury. 

 Co roku mamy ciężki orzech do zgryzienia, powstają różne pomysły. Nasze obrady zazwyczaj trwają kilka godzin. Jednak staramy się nawzajem przekonywać. Czasami zdarzają się wybitne prace i dzięki temu ta nagroda jest silna. Na koniec, drogą konsensusu, wspólnie podejmujemy decyzję, kogo w danym roku nagrodzić – opowiada Jakub Płażyński.

Nagroda im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii powstała z inicjatywy Press Club Polska, Jakuba Płażyńskiego, Prezydentów Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury