Dzisiaj jest: 20.9.2019, imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

Powstanie obwodnica Witomina

Dodano: 2 miesiące temu Czytane: 121 Autor:

Gdynia rozpoczyna prace nad budową obwodnicy Witomina, która zdecydowanie ograniczy ruch samochodowy w tej dzielnicy oraz ułatwi dojazd do Chwarzna-Wiczlina i obwodnicy Trójmiasta.

Powstanie obwodnica Witomina
Droga połączy ulice Chwarznieńską i Kielecką.
 
Koncepcja budowy obwodnicy jest efektem szczegółowej analizy układu komunikacyjnego Witomina, którą przeprowadzono po unieważnieniu przetargu na ostatni etap modernizacji ulicy Chwarznieńskiej.

- Chęć ograniczenia ruchu tranzytowego przez Witomino, a także niezwykle dynamiczny rozwój dzielnic zachodnich, stały się powodem nowego spojrzenia na kwestie transportowe w tej części Gdyni. Przygotowaliśmy optymalne rozwiązanie, oparte o wnikliwe analizy oraz strategię rozwoju transportu publicznego. Jestem przekonany, że obwodnica Witomina wpłynie na podwyższenie jakości życia gdynian i pozwoli na rozwój nowych obszarów naszego miasta. To jedna z kilku strategicznych inwestycji, które zrealizujemy w najbliższych latach – zapowiada Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Prace koncepcyjne trwały od kilku miesięcy w zespole złożonym z ekspertów nadzorowanych przez Wydział Inwestycji Urzędu Miasta. Poza elementami związanymi z zapewnieniem nowych rozwiązań transportowych, kluczowe było poszanowanie terenów leśnych.

- Jednym z głównych założeń prac przygotowawczych była jak najmniejsza ingerencja w tereny zielone. Przedstawiciele Lasów Państwowych pozytywnie zaopiniowali naszą koncepcję. Dzięki dogłębnej analizie terenu, wytyczono przebieg, w którym powstaną cztery obiekty inżynieryjne, w tym kładka pieszo-rowerowa w ciągu leśnym, a także wiadukt nad ulicą Witomińską. Nowa droga będzie posiadała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, a jej całkowita długość to prawie 2650 metrów – mówi wiceprezydent ds. rozwoju Marek Łucyk, odpowiedzialny za procesy inwestycyjne. - Cieszę się, że zrealizujemy projekt, który wpłynie na komfort codziennego przemieszczania się gdynian i – co niezwykle istotne – zdecydowanie uspokoi ruch na Witominie – dodaje.
 

Realizacja obwodnicy oraz przebudowa ulicy Hodowlanej wydatnie wpłyną na komfort życia mieszkańców Witomina. Jest to kolejny krok – po podjętej w tym roku decyzji o połączeniu Leśniczówki i Radiostacji – ku uczynieniu dzielnicy przestrzenią jeszcze bardziej przyjazną w codziennym życiu.

- To bardzo ważny dzień dla mieszkańców Witomina i Chwarzna-Wiczlina, ale także wszystkich gdynian, którzy codziennie korzystają z dojazdu do obwodnicy Trójmiasta. Zaproponowana koncepcja to odważny i potrzebny krok, który jest częścią strategii związanej z nowymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, tak istotnymi w życiu mieszkańców – dodaje Jakub Ubychpełnomocnik prezydenta ds. dzielnic.
 
Budowa planowanej drogi pozwoli na przyjęcie nowych rozwiązań w komunikacji miejskiej. Dzięki pełnemu połączeniu z istniejącą infrastrukturą, obwodnica Witomina wpłynie na rozłożenie ruchu i łatwiejsze przemieszczanie się nie tylko między Chwarznem-Wiczlinem oraz obwodnicą Trójmiasta a Śródmieściem, ale i Redłowem.

Zapowiedziane wcześniej przebudowy i remonty dróg realizowane będą zgodnie z planem. Do końca sierpnia br. gdyński Wydział Inwestycji ogłosi przetarg na przebudowę ulicy Hodowlanej. Przeprowadzony zostanie również kompleksowy remont ulicy Chwarznieńskiej, zakładający między innymi budowę nowego chodnika oraz drogi rowerowej.
 

Obwodnica Witomina – informacje technicznie:

  • Początek: odcinek leśny ul. Chwarznieńskiej (przed pętlą Sosnowa),
  • Koniec: ul. Kielecka za skrzyżowaniem z ul. Witomińską,
  • Długość: 2650 m,
  • Liczba pasów ruchu: 4 (po 2 w każdym kierunku),
  • Obiekty inżynieryjne: 4 (kładka, wiadukt oraz 2 przepusty),
  • Harmonogram realizacji: 24 miesiące (od momentu wyboru projektanta) na przygotowanie dokumentacji projektowej oraz 18 miesięcy (od wyboru wykonawcy prac) na realizację.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury