Dzisiaj jest: 18.8.2019, imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony

Odlotowy piknik dla fanów lotnictwa

Dodano: miesiąc temu Czytane: 191 Autor:

Tysiące zainteresowanych, kilkadziesiąt niedostępnych na co dzień samolotów i śmigłowców oraz dziesiątki zapierających dech w piersiach pokazów.

Odlotowy piknik dla fanów lotnictwa
Za nami Piknik Lotniczy, którym gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej postanowiła uczcić 25 lat swojego istnienia. Lotnicy z Babich Dołów otrzymali również swój sztandar.

Kontynuatorzy tradycji Morskiego Dywizjonu Lotniczego świętują już 25 lat swojej służby. Piloci z gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, która działa od 1994 roku postanowili hucznie uczcić swoją „okrągłą” rocznicę i przygotowali piknik, który przyciągnął na lotnisko w Babich Dołach tysiące mieszkańców i turystów.

Zanim na dobre rozpoczął się piknik, w ramach części oficjalnej i okolicznościowego apelu gdyńscy lotnicy odebrali sztandar wojskowy, którym postanowiono uczcić 25. rocznicę jednostki. Sztandar ufundował Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru, którzy utworzyli m.in. przedstawiciele wojskowych stowarzyszeń, byli żołnierze i byli dowódcy BLMW oraz władze samorządowe. Po apelu pokaz musztry paradnej dała Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

To tylko początek - 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Babich Dołach przygotowała w sobotę dużo atrakcji. Te, które wzbudziły największe zainteresowanie to oczywiście popołudniowe pokazy dynamiczne. Widzowie uważnie śledzili podniebne akrobacje w wykonaniu doświadczonych pilotów, a było co podziwiać, bo z tej okazji do Gdyni przyleciały jednostki, których na co dzień nie oglądamy na gdyńskim niebie.

- Mamy 25-lecie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. To data, która w historii brygady zdarza się tylko raz. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować niecodzienne wydarzenie, czyli Piknik Lotniczy z pokazami lotniczymi – mówił kmdr ppor. Marcin Braszak z gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. - W powietrzu już zaprezentowało się kilkanaście samolotów i śmigłowców. Wczoraj na pasie startowym oksywskiego lotniska po raz pierwszy wylądował F-16, czyli samolot, który pojawiał się wcześniej nad Trójmiastem, ale nigdy tutaj nie lądował. Dzisiaj również zaprezentował się w powietrzu. To praktycznie przegląd wszystkich statków powietrznych eksploatowanych w tej chwili w siłach zbrojnych RP, ale przylecieli do nas również śmigłowcem Apache nasi sojusznicy z US Army – wymienia kmdr ppor. Braszak.

Pokazy dynamiczne to nie wszystko – tłumy podziwiały też wystawę statyczną samolotów i śmigłowców. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było też zobaczyć sprzęt, którym dysponują jednostki wojskowe i służby, wymieniając chociażby radar mobilny, mobilną wyrzutnię rakietową czy roboty saperskie. Wyjątkowo można było też podziwiać wierną replikę samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30. XX wieku i w trakcie kampanii wrześniowej.

Współorganizatorem Pikniku Lotniczego było również miasto Gdynia.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury