ZKM dostosowuje rozkład jazdy

Dodatkowe poranne kursy na niektórych liniach oraz limit maksymalnie 20 pasażerów w krótkich i 40 w przegubowych autobusach i trolejbusach, które w razie przepełnień uzupełniane będą tzw. „kursami bis”. To zmiany, które od czwartku 26 marca, wprowadza Zarząd Komunikacji Miejskiej w Gdyni. Wszystko po to, by przy zachowaniu dostępności transportu publicznego dla mieszkańców ograniczyć do niezbędnego minimum ryzyko zarażenia się koronawirusem.

ZKM dostosowuje rozkład jazdy
fot. Paweł KuklaW ubiegły czwartek, 19 marca, ZKM Gdynia wprowadziło sobotnie rozkłady jazdy na większości linii autobusowych i trolejbusowych. Działanie było skoordynowane w skali Trójmiasta – podobne zmiany wprowadziły także Gdańsk i Wejherowo oraz Szybka Kolej Miejska w Trójmieście. Wszystko po to, by w znaczny sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Sytuacja z dostosowywaniem komunikacji miejskiej do potrzeb mieszkańców jest jednak bardzo dynamiczna, stąd decyzja, by do obowiązujących sobotnich rozkładów wprowadzić odpowiednie korekty.

- Po wprowadzeniu w ubiegłym tygodniu sobotnich rozkładów jazdy na liniach komunikacji miejskiej w Gdyni badaliśmy intensywnie jakie jest realne zapotrzebowanie w nowych okolicznościach. W tym samym czasie spływały do nas również głosy mieszkańców, którzy zgłaszali swoje uwagi co do nowego rozkładu. Natychmiast wzmocniliśmy niektóre połączenia, np. obsługujące stocznie. Zebrane dane i głosy pozwoliły nam w krótkim czasie zadecydować o wprowadzeniu kolejnej korekty do obowiązującego rozkładu. Zmiany, które wejdą w życie już w najbliższy czwartek 26 marca, mają zapewnić dodatkowe kursy w dni powszednie w godzinach porannych oraz przede wszystkim wyeliminować sytuacje, w których autobusy lub trolejbusy są zapełnione. Wszyscy kierowcy w sieci gdyńskiej komunikacji zostali zobligowani do zgłaszania drogą radiową każdego przypadku przekroczenia progu 20 i 40 pasażerów, odpowiednio dla krótkich i przegubowych pojazdów. W przypadku gdy będzie miało to miejsce, ruszać będą tzw. „kursy bisowe”. Prawdopodobnie to nie ostatnie zmiany. Sytuacja jest dynamiczna, a my będziemy się do niej systematycznie i elastycznie dostosowywać. Priorytetem jest bezpieczeństwo, zarówno pasażerów, jak i kierowców – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Przeanalizowanie postulatów pasażerów i analiza wyników przeprowadzonych badań napełnienia przyczyniła się ponadto do wprowadzenia zmiany w rozkładach jazdy autobusów linii W133, 141150152170 i 173 w dni powszednie, od poniedziałku do piątku.

Linia W

Uruchamia się dodatkowy kurs z przystanku 3 Maja 02 do Pustek Cisowskich o godz. 5:48.
 

Linia 133

Kursy z Płyty Redłowskiej o godzinach: 5:516:116:51 i 7:11 wydłuża się do Dworca Morskiego (zamiast do Dworca Gł. PKP).
Kursy powrotne z Dworca Morskiego – Muzeum Emigracji ustala się o godz.: 6:286:487:32 i 7:52.
 

Linia 141

Uruchamia się dodatkowe kursy:

  • Pogórza Górnego o godz.: 4:575:36 i 6:21,
  • Witomina Sosnowej o godz.: 5:41 i 6:22,
  • Witomina Leśniczówki o godz.: 7:07.

 

Linia 150

Uruchamia się dodatkowe kursy z Oksywia Godebskiego o godzinach: 4:505:15 i 5:46.
 

Linia 152

Uruchamia się dodatkowe kursy:

  • z Oksywia Dickmana o godzinach: 5:065:26 i 6:06,
  • z Małego Kacka Sandomierskiej o godz. 5:14.

 

Linia 170

Uruchamia się dodatkowe kursy:

  • Pogórza Dolnego o godzinie: 5:07,
  • Pogórza Dolnego Złotej o godzinie 5:44,
  • Placu Kaszubskiego do Pogórza Dolnego Złotej o godzinie 5:23,
  • Placu Kaszubskiego do Pogórza Dolnego (przez ul. Kontenerową) o godzinie 6:09.

Dodatkowo, kurs linii 170 dotychczas rozpoczynający się o godz. 6:57 na Pogórzu Dolnym, będzie rozpoczynać się o godz. 6:54 na Pogórzu Dolnym Złotej.
 

Linia 173

Wprowadza się dodatkowy kurs z Chyloni Dw. PKP o godz. 4:33 (Rumia Dw. PKP: 4:49, Dębogórze Słonecznikowa: 5:09, Kosakowo Urząd Gminy: 5:16, Pogórze Dolne: 5:25).
 

Linia 759

Uruchamia się dodatkowy kurs z Pogórza Dolnego do Chyloni Dw. PKP o godz. 4:18.