Dzisiaj jest: 16.7.2019, imieniny: Eustachego, Mariki, Mirelli

HPV- profilaktyka najważniejsza!

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 45 Autor:

Dobra wiadomość dla rodziców młodych gdynianek.

HPV- profilaktyka najważniejsza!
Samorząd rozszerza program szczepienia dziewczynek przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus). Od 2019 roku będziemy szczepić nie tylko 14-, ale także 13-latki.  

Rada Miasta Gdyni podczas sesji, 21 listopada, przyjęła program polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki zakażeń wirusami brodawczaka ludzkiego (HPV) na terenie Gminy Miasta Gdyni na lata 2018 – 2020”. Program otrzymał pozytywną opinię Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

To już 10 rok, kiedy  Gdynia organizuje program szczepień ochronnych przeciwko wirusowi HPV. W przekonaniu, że nie ma wartości cenniejszej od zdrowia naszych dzieci gorąco zachęcam rodziców  i opiekunów do wzięcia udziału w programie, który jest w całości finansowany ze środków budżetu miasta – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

W tym roku programem objętych jest blisko 2 tysiące dziewczynek z roczników 2004 i 2005.

Dotychczas w gdyńskim programie szczepiono jedynie dziewczynki, które w danym roku kalendarzowym  miały 14 lat. Zgodnie z zaleceniami ekspertów, aktualny program polityki zdrowotnej zakłada szczepienie już trzynastoletnich dziewczynek - dodaje Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

W kolejnych latach liczba 13- i 14-latek będzie podobna. Ważnym elementem programu są działania edukacyjne oparte na rzetelnych źródłach wiedzy i współpracy z ekspertami. Prowadzona jest kampania edukacyjno-informacyjna w mediach, na plakatach, ulotkach, w szkołach i w internecie.

Rejestracji do programu można dokonać:

  • online – za pośrednictwem strony www.zdrowie.gdynia.pl
  • osobiście - w siedzibie Gdyńskiego Centrum Zdrowia, przy ul. Władysława IV 43, piętro II w godzinach 8.00 do 16.00 (więcej informacji pod numerem telefonu 58 880 83 22).
Dziewczynki z rocznika 2004 mogą zostać zapisane do programu jedynie do 31 grudnia tego roku– o przyjęciu do programu decyduje rok kalendarzowy. Szczepienia będą wykonywane szczepionką skierowaną przeciwko czterem typom wirusa HPV, tj. 6, 11, 16 i 18. Pełen schemat szczepienia w przypadku dziewczynek do ukończenia 13. roku życia obejmuje podanie pierwszej dawki szczepionki, a następnie po 6 miesiącach drugiej dawki szczepionki. Natomiast w przypadku dziewczynek w wieku 14 lat i więcej lat pełen schemat szczepienia składa się z trzech dawek w odstępie dwa miesiące  i pół roku. Każdorazowe podanie jednej dawki szczepionki będzie poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymagać będzie zgody rodzica/opiekuna prawnego.

Z moich wieloletnich doświadczeń jako lekarza pediatry wynika, że szczepionka jest bardzo dobrze tolerowana i bezpieczna - przekonuję dr Beata Zastawna, pediatra. - Zachęca wszystkich rodziców do zaszczepienia swoich córek. Też mam córki i dwie spośród nich są już zaszczepione - dodaje. 

Koszty zarówno wykonywania procedur medycznych, w tym przede wszystkim badań kwalifikacyjnych oraz zakupu i podania szczepionki oraz działań edukacyjnych w całości pokrywane są z budżetu miasta. Na ten cel samorząd gdyński przeznaczył milion złotych.

Zakażenia HPV w okolicach intymnych należą do najczęstszych przenoszonych drogą płciową u ludzi. W ogromnej większości przypadków mają charakter bezobjawowy. Co roku rozwijają się u kilkuset milionów osób na całym świecie.

- W Europie 70 procent przypadków raka szyjki macicy jest wywoływanych przez wirusa HPV typy 16 i 18. Tylko 2015 roku na ten nowotwór zachorowało blisko 3000 Polek, z czego ponad połowa zmarła - mówi drAnna Hyży-Topolewska, onkolog. - W wyniku zakażenia wirusem HPV może dochodzić także do rozwoju raka odbytu, sromu, pochwy języka lub gardła - dodaje.

Obecnie znanych jest około 200 typów tego wirusa.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury