Dzisiaj jest: 19.10.2019, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Płytki krwi przyspieszają regenerację po zabiegu stomatologicznym

Dodano: 8 miesięcy temu Czytane: 72 Autor:

Fibryna bogatopłytkowa (PRF – ang. Platelet Rich Fibrin) jest koncentratem płytek, pobieranym z krwi własnej pacjenta.

Płytki krwi przyspieszają regenerację po zabiegu stomatologicznym

Jej zastosowanie w wielu przypadkach upraszcza procedurę chirurgiczną i przyspiesza gojenie tkanek twardych i miękkich. Stomatolodzy coraz częściej polecają zastosowanie tej metody swoim pacjentom.

Jak powstaje PRF? Przez pobranie od pacjenta krwi żylnej w ilości ok. 10 ml, która później jest poddana procesowi odwirowania.
 

- Preparat składa się z osocza w górnej części, właściwego skrzepu fibrynowego w części środkowej i krwinek czerwonych na dnie probówki. Proces wytworzenia matrycy fibrynowej trwa ok. 10 minut, dlatego najważniejsze jest odpowiednie zaplanowanie zabiegu i moment pobrania krwi – mówi Anna Stankiewicz, specjalistka chirurgii stomatologicznej z NZOZ Max -Dent w Białymstoku i dodaje, że uzyskany materiał musi zostać szybko wykorzystany ze względu na koagulację skrzepu fibrynowego.
 

Ze względu na jego regeneracyjny potencjał jest rekomendowany zarówno w chirurgii tkanek miękkich, jak i twardych. Preparat fibryny bogatopłytkowej, ze względu na stosunkowo niską cenę, łatwość pobrania i aplikacji znajduje coraz szersze zastosowanie w chirurgii głowy i szyi.
 

Ekstrakcja zęba
 

Powstające ubytki tkanek twardych i miękkich, jako naturalne następstwo ekstrakcji, w istotny sposób ograniczają odbudowę prawidłowego zwarcia i rehabilitację narządu żucia. Badania wykazały, że fibryna bogatopłytkowa istotnie wspomaga procesy regeneracyjne. Może być z powodzeniem stosowana samodzielnie, bądź w połączeniu z biomateriałem do augmentacji ubytków kości powstałych po usunięciu zęba, wyłuszczeniu torbieli bądź po zabiegu resekcji wierzchołka korzenia zęba.
 

- PRF może również korzystnie wpływać na gojenie rany pooperacyjnej po usunięciu zatrzymanych trzecich zębów trzonowych. Badania wykazały, że trzy miesiące po zabiegu u pacjentów, u których zastosowano fibrynę bogatopłytkową, stwierdzono bardziej zmineralizowaną tkankę kostną oraz płytsze szczeliny dziąsłowe na dystalnej powierzchni drugich trzonowców w porównaniu z grupą kontrolną – mówi specjalistka z poradni Max- Dent.
 

Ponadto, w grupie pacjentów z PRF zaobserwowano mniejszy obrzęk, ból i szczękościsk we wczesnym okresie pozabiegowym. PRF zmniejsza również ryzyko powstawania poekstrakcyjnego zapalenia kości (suchego zębodołu).
 

Implantacja

 

Fibryna bogatopłytkowa zapewnia wytworzenie pełnowartościowej kości w miejscu biorczym. Szczególnym zastosowaniem dla PRF są zabiegi okołoimplantacyjne. Rekomendowane jest rutynowe zastosowanie jej w celu wypełnienia zębodołu, gdy planowany jest zabieg wszczepienia implantu. Fibryna bogatopłytkowa zmniejsza zjawisko poekstrakcyjnej resorpcji kości wyrostka zębodołowego i zapewnia tym samym lepsze warunki do implantacji.
 

PRF jako jedynego materiału do podniesienia dna zatoki szczękowej z ednoczasowym wprowadzeniem wszczepów śródkostnych zapewnia prawidłową odbudowę kości do poziomu wierzchołka implantu już po sześciu miesiącach.

Źródło: gdynia.wirtualnemedia.info
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury