Dzisiaj jest: 14.11.2019, imieniny: Emila, Laury, Rogera

Gdynia rezygnuje z plastiku

Dodano: 7 miesięcy temu Czytane: 110 Autor:

Gdyński ratusz oficjalnie żegna się z plastikiem. W odstawkę idą m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, torebki i pojemniki na żywność.

Gdynia rezygnuje z plastiku

Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. To kolejny krok urzędników w kierunku ograniczenia wykorzystywania materiałów, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko.

Co roku coraz więcej odpadów z tworzyw sztucznych gromadzi się w morzach i oceanach, gdzie stanowią one ok. 70% wszystkich śmieci. Ich ilość cały czas rośnie, co w połączeniu z długim czasem rozkładu, stanowi coraz poważniejsze zagrożenie dla przyrody. Pozostałości po plastiku można znaleźć u niektórych gatunków ryb lub skorupiaków, a koniec końców, trafiają więc one także do ostatniego ogniwa łańcucha pokarmowego, czyli człowieka.

Postępując zgodnie z zasadą „myśl globalnie, działaj lokalnie”, gdyński magistrat, miejskie jednostki organizacyjne oraz inne jednostki budżetowe stawiają na wykorzystanie produktów wykonanych ze szkła, papieru, drewna i innych zamienników plastiku, które po zużyciu pozwalają na poddanie ich recyclingowi lub są biodegradowalne. Podjęte działania dotyczą również wszelkiego rodzaju spotkań i imprez organizowanych i współorganizowanych przez miasto.
 
Jedną ze zmian w kierunku pro-środowiskowym jest zastąpienie wody mineralnej w plastikowych butelkach i zgrzewkach na taką, która dostarczana jest w opakowaniach ze szkła. W odstawkę idą także m.in. plastikowe kubeczki, sztućce, słomki, mieszadełka, torebki i pojemniki na żywność. Zastąpią je wykonane ze szkła, drewna i innych naturalnych materiałów oraz te nadające się do wielokrotnego użytku. Prezydent Gdyni zaapelował również do pracowników o ograniczone zużycie materiałów biurowych, w szczególności papieru do drukarek, tzw. „koszulek” czy plastikowych okładek na dokumenty.
 
Zgodnie z przygotowaną przez Unię Europejską tzw. „dyrektywą plastikową”, od 2021 roku na terenie wspólnoty ma obowiązywać zakaz obrotu 10 produktami plastikowymi jednorazowego użytku, które mają bezpieczne dla środowiska zamienniki (talerzykami i sztućcami, patyczkami kosmetycznymi, kijkami do balonów, styropianowymi pudełkami i kubkami (EPS), produktami wykonanymi z oxo-degradowalnych tworzyw). Dokument uzyskał akceptację w Parlamencie Europejskim i jest obecnie na etapie zatwierdzania przez Radę Europejską. Gdynia, nie czekając do 2021 roku, już teraz przygotowuje się do koniecznych zmian.
 
- Chcemy prowadzić w urzędzie politykę proekologiczną. Jako jednostka i instytucja publiczna odpowiadamy za tworzenie pozytywnego przykładu i zachęcania mieszkańców do zmian nawyków na korzyść dla środowiska – mówi Jerzy Zając, dyrektor Urzędu Miasta Gdyni.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury