Dzisiaj jest: 19.10.2019, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Budujemy komunalnie bez barier

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 54 Autor:

Nowoczesny blok komunalny bez barier architektonicznych, który stanie na gdyńskim Oksywiu, wybuduje Zakład Remontowo - Budowlany „Tym-Bud” z Pruszcza Gdańskiego.

Budujemy komunalnie bez barier
Umowę w tej sprawie podpisali w mijającym tygodniu Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji, Aleksandra Markowska, dyrektor Laboratorium Innowacji Społecznych oraz Waldemar Tymoszewski, właściciel firmy Tym-Bud. 

- Miesiąc temu zakończyliśmy przyjmowanie ofert w przetargu pod nazwą „Budowa budynku mieszkalnego wielorodzinnego wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu przy ul. Dickmana w Gdyni” – informuje Maciej Warszakowski, zastępca dyrektora Laboratorium Innowacji Społecznych. - Oferta złożona przez firmę Tym-Bud z Pruszcza Gdańskiego była jedyną, ale zarazem taką, którą spełniła wszystkie kryteria określone w postępowaniu przetargowym.

Podpisaliśmy już umowę z wyłonionym wykonawcą, niebawem rozpoczną się pierwsze prace na placu budowy – zapowiada Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - To ważne wydarzenie z perspektywy całego miasta, ponieważ w rewitalizowanej dzielnicy Oksywie rozpoczynamy budowę 30 mieszkań komunalnych, zaprojektowanych tak, aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami i dla seniorów.

Część Oksywia objęta jest Gminnym Programem Rewitalizacji. Jednym z przewidzianych dla dzielnicy działań była gruntowna modernizacja parterowych budynków przy ul. Dickmana 18 – 30. Ich mieszkańcy narzekali na coraz trudniejsze warunki, a zwłaszcza na wysokie koszty ogrzewania. Analiza techniczna wykazała jednak, że budynki są stanie wykluczającym poważne remonty czy przebudowy. Zapadła więc decyzja o przydzieleniu lokatorom spod nr 28 i 30 mieszkań zamiennych, wyburzeniu stojących tu budynków i wybudowaniu w tym miejscu nowoczesnego, w pełni przystosowanego bloku komunalnego.

Proces wyprowadzek skoordynowało Laboratorium Innowacji Społecznych, w ścisłym porozumieniu z zainteresowanymi mieszkańcami oraz przy współpracy wydziałów i jednostek organizacyjnych UM Gdyni. Działania opierano między innymi o wyniki ankiety, w której mieszkańcy wskazywali swoje preferencje dotyczące między innymi lokalizacji zamiennych lokali.

Nowy budynek będzie miał cztery kondygnacje i pomieści 30 lokali jedno-, dwu- i trzypokojowych. Na parterze będzie także ogólnodostępna świetlica. Bezprogowe wejście do budynku, przestronna klatka schodowa oraz winda, a także aranżacja każdego z mieszkań, będą ułatwiać dostęp osobom starszym i z ograniczoną sprawnością. Teren wokół budynku będzie estetycznie zagospodarowany, zachęcając do wypoczynku na świeżym powietrzu czy uprawy sąsiedzkiego ogrodu.

Budowa rozpocznie się jeszcze w czerwcu - wyjaśnia Maciej WarszakowskiW przyjętym harmonogramie prac, powinna zostać ukończona w trzecim kwartale 2020 roku.

Aktualnie toczy się proces przeprowadzania do zamiennych mieszkań lokatorów budynku przy ulicy Dickmana 26. Także w tym przypadku, LIS przy wsparciu miejskich instytucji i wydziałów i w porozumieniu z każdą z rodzin, koordynuje to działanie. W dalszej kolejności nastąpi rozbiórka substandardowego budynku, a teren zostanie uporządkowany i udostępniony lokatorom bloku bez barier.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury