Dzisiaj jest: 19.10.2019, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Cudawianki na start lata!

Dodano: 4 miesiące temu Czytane: 44 Autor:

Gdynia wita lato na pełnych obrotach! Od piątku trwają obchody Święta Morza,

Cudawianki na start lata!
a w sobotę do zaplanowanych wydarzeń dołączają Cudawianki – już tradycyjne powitanie najcieplejszej pory roku na gdyńskiej plaży.

Trudno wyobrazić sobie początek lata w Gdyni bez cudów i wianków – sobota, oprócz wszystkiego co morskie i związane z morską tożsamością, przyniosła też kolejną edycję plenerowej imprezy na śródmiejskiej plaży.
 

Cudawianki rozkręcają lato


Już od godzin popołudniowych w kilku miejscach Gdyni zrobiło się kolorowo i inspirująco. Plac Grunwaldzki, InfoBox, parking przy Zawiszy Czarnego, Bulwar Nadmorski, a nawet przestrzeń Halo Kultura czy Biblioteki Śródmieście stały się gospodarzami cudawiankowych atrakcji. To m.in. Plac Cudów, czyli gra na bębnach, fitness, kino pod chmurką czy poszukiwanie pirackiego skarbu dla najmłodszych. 

Cudawianki nie mogą się też obejść bez najważniejszego elementu – wspólnego plecienia wianków, które w tym roku przygotowywano w wersji eko, nadając drugie życie już wykorzystanym przedmiotom, ale nie zabrakło też klasycznych świętojańskich wianków autorstwa Koła Gospodyń Wiejskich z Lubichowa.
 

Civitas e Mari dla kpt. Pajkowskiej


Wszystkie atrakcje w miejskiej przestrzeni to dopiero przedsmak tego, co działo się wieczorem na scenie. Na plaży miejskiej muzyczne powitanie lata w Gdyni rozpoczęło symboliczne powitanie kapitan Joanny Pajkowskiej, akcent związany bezpośrednio z obchodzonym w tym samym czasie Świętem Morza. 

Pierwsza Polka, która samotnie opłynęła świat bez zachodzenia do portów na jachcie żaglowym została hucznie powitana w Gdyni m.in. przez przewodniczącą Rady Miasta Gdyni, Joannę Zielińską, z której rąk kapitan odebrała medal nadany przez prezydenta Gdyni - Civitas e Mari, czyli po prostu „Miasto z morza”.
 

Muzyczna uczta na początek lata


Po morskim wstępie rozbrzmiała scena. Cudawianki w tym roku rozpoczął koncert wybranego w konkursie Need More Clouds - młodego zespołu, który podkreślał, jak wiele znaczy dla nich występ na gdyńskiej scenie. Tuż po nich pojawił się dobrze znany Gutek, niegdyś charakterystyczny głos zespołu Indios Bravos, aktualnie pracujący nad solową płytą. 

Zaśpiewała także Marika, a gwiazdą wieczoru był Dub FX – Australijczyk, który podbił serca publiczności festiwali muzycznych na całym świecie i sprzedał ponad 100 tysięcy płyt. Wystąpił w parze z Mr Woodnote'em.

Organizatorem wydarzenia było miasto Gdynia.
 

Nocna parada na Święto Morza


To nie wszystko - na tych, którzy zostali na gdyńskiej plaży aż do zachodu słońca czekała jeszcze jedyna w roku okazja do zobaczenia wyjątkowej nocnej parady żaglowców. Jednostki o różnych rozmiarach około 22:00 wyruszyły z okolic Orłowa w stronę gdyńskiej mariny, prezentując się setkom widzów na plaży przy włączonych światłach. To jeden z akcentów obchodzonego w Gdyni w ten weekend Święta Morza.
 

Za ludzi morza


Jeden z punktów niedzielnych obchodów Święta Morza to także symboliczna msza święta. O 10:30 przedstawiciele różnych środowisk i organizacji, w tym Marynarki Wojennej RP i władz miasta, które reprezentowały m.in. wiceprezydent Gdyni, Katarzyna Gruszecka-Spychała i przewodnicząca gdyńskiej Rady Miasta, Joanna Zielińska uczestniczyli w niej w Kościele Redemptorystów przy ulicy Portowej. 

Msza odbyła się w intencji miasta Gdyni i jej mieszkańców. To nie wszystko - po jej zakończeniu uroczysty przemarsz ruszył ulicami miasta i zaprowadził uczestników pod Pomnik Polski Morskiej.

 
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury