Dzisiaj jest: 19.10.2019, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

F-16 i Biało-Czerwone Iskry na gdyńskim niebie

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 56 Autor:

Wszyscy miłośnicy lotnictwa powinni obrać kierunek na lotnisko na Babich Dołach.

F-16 i Biało-Czerwone Iskry na gdyńskim niebie
W najbliższą sobotę, 13 lipca odbędzie się tam piknik lotniczy. Nie zabraknie widowiskowych pokazów i wielu pozytywnych emocji. W Gdyni po raz pierwszy wyląduje samolot wielozadaniowy F-16. Będą też podniebne ewolucje, pokaz ratownictwa morskiego, a także możliwość zajrzenia do wnętrza samolotów i śmigłowców należących do różnego rodzaju polskich jednostek wojskowych. A wszystko z okazji Święta Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, która obchodzi 25. rocznicę swojego utworzenia.
 
Brygada powstała w październiku 1994 roku. Jej święto przypada jednak 15 lipca. Jest to związane z Morskim Dywizjonem Lotniczym, którego kontynuatorem jest gdyńska brygada. Przed II wojną światową obchodził on swoje święto właśnie 15 lipca. A wszystko dla upamiętnienia faktu, że tego dnia w 1920 roku chorąży Andrzej Zubrzycki wykonał nad Bałtykiem pierwszy lot samolotem w barwach polskiej Marynarki Wojennej. To zapoczątkowało lotnictwo morskie w Polsce. 
 
Mimo że oficjalna rocznica przypada na początek przyszłego tygodnia, lotnicy rozpoczną świętowanie już 12 lipca. Wtedy w Kościele Garnizonowym na gdyńskim Oksywiu odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji lotników morskich.

Żołnierze chcą jednak celebrować swoje święto również z mieszkańcami Gdyni. Dlatego w sobotę, 13 lipca, na terenie 43. Bazy Lotnictwa Morskiego na Babich Dołach odbędzie się piknik lotniczy. Współorganizuje go miasto Gdynia. Podczas imprezy swoje umiejętności zaprezentują polscy i gdyńscy piloci. Nie zabraknie też wielu innych atrakcji. Poza pokazami dynamicznymi zaplanowano również wystawę statyczną samolotów i śmigłowców. Na stoiskach poszczególnych służb lub jednostek wojskowych będzie także można zobaczyć sprzęt, którym dysponują. 
 
– Chcemy, żeby nasze 25-lecie nie przeszło bez echa. Postanowiliśmy zorganizować piknik lotniczy. Zaprosiliśmy naszych kolegów z Sił Powietrznych. Chcemy także pokazać kunszt naszych pilotów. Pokaz powietrzny rozpocznie F-16 Demo, czyli specjalnie przystosowana maszyna i pilot, który zazwyczaj daje takie pokazy. Ciekawostką jest , że samolot ten po raz pierwszy wyląduje w Gdyni. Dalej zaplanowano pokaz ratownictwa morskiego w wykonaniu statków powietrznych z naszej bazy, m.in. śmigłowca pokładowego SH-2G. Zaprezentują się także maszyny gości. Całość tego bloku, przed godz. 16.30, zamknie pokaz zespołu Biało-Czerwone Iskry. Wystąpi on w pełnym sześciosamolotowym składzie – kmdr ppor. Marcin Braszak, rzecznik prasowy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.
 
Piknik rozpocznie się o godz. 9.30. Wtedy otwarte zostaną bramy prowadzące na lotnisko. Równocześnie ruszy też pokaz statyczny sprzętu wojskowego. Na wystawie będzie można zobaczyć z bliska i zajrzeć do wnętrza kilkunastu różnego rodzaju maszyn z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego, Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. To samoloty i śmigłowce: MiG-29, Su-22, Mi-24, W-3PL, Mi-8, C-130E, C-295M, G550, BSR Orbiter, M28B 1R, W-3WARM, SH-2G, Mi-14PŁ oraz M i-14PŁ/R.

Tuż obok samolotów i śmigłowców, na lotnisku na Babich Dołach, zaparkuje też sprzęt wojskowy zabezpieczający operacje lotnicze oraz niektóre elementy wyposażenia zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych i służb. I tak na wystawie statycznej czekać będą: radar mobilny RM-100 z RCI Gdynia, mobilna wyrzutnia rakietowa MLV i ruchomy węzeł łączności MCC z Morskiej Jednostki Rakietowej, pojazd saperski Topola S z przyczepą, transporter rozpoznania inżynieryjnego oraz robot saperski z 43. Batalionu Saperów, wyposażenie jednostki Formoza, wyrzutnia S-125 Newa, armata plot ZU-23-2, wóz załadowczy ZiŁ i stacja naprowadzania rakiet z 33. Dywizjonu Rakietowego, Schengenbus i robot saperski z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku,  radiowóz i motor WRD oraz quad z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad z 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego, WD Blenda z armatą S-60 z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego, pojazd terenowy Nissan Navara, quad oraz podnośnik z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej 3 w Gdyni, a także namiot pneumatyczny, quad z przyczepką, karetka i samochód terenowy, które zaprezentuje Poszukiwawcze Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. 
 
Nie zabraknie także stoisk Agencji Mienia Wojskowego, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i Wojskowej Komendy Uzupełnień. To jednak nie wszystko.
 
– Będziemy mogli także „poflirtować” z historią. Pierwsza okazja to możliwość obejrzenia wiernej repliki samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30. XX wieku i w trakcie wrześniowej próby. Ten wspaniały samolot jest własnością, zaprzyjaźnionego z BLMW, puckiego Muzeum Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Druga okazja to zabytkowy Citroen AC4 i jego właściciel – rekonstruktor, miłośnik morza, militariów i historii, Sebastian Draga. Z pewnością będzie co oglądać! Na miejscu będzie można również coś zjeść, kosztując specjały serwowane przez foodtrucki w strefie gastronomicznej – zachęca kmdr ppor. Braszak
 
O godz. 10.00 rozpocznie się okolicznościowy apel. Podczas uroczystości do dowództwa Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej trafi sztandar wojskowy. W ten sposób żołnierze i oficerowie rezerwy chcą godnie uczcić 25. rocznicę istnienia jednostki. Dowództwo Brygady nie miało wcześniej sztandaru. Dlatego wystąpiono o możliwość jego nadania. 9 stycznia br. zgodę na jego ufundowanie wyraził minister obrony narodowej. W celu realizacji zadania powstał Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru. Skupiał on przedstawicieli stowarzyszeń byłych żołnierzy oraz byłych dowódców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej i władz samorządowych. Komitet zebrał środki na wykonanie sztandaru z dobrowolnych wpłat.
 
Tuż po apelu, o godz. 11.30, uczestnicy pikniku będą mogli podziwiać pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Największe emocje towarzyszyć będą pokazom dynamicznym. Wybrane samoloty i śmigłowce oraz ich piloci zaprezentują zgromadzonym swoje umiejętności. Ciekawe widowisko oraz podniebne ewolucje gwarantowane. Pokazy rozpoczną się o godz. 13.00 i potrwają do godz. 16.30. Na gdyńskim niebie zobaczymy: Biało-Czerwone Iskry (6 x TS-11), F-16, Su-22, Mi-24, W3, W3-WARM, SH-2G oraz Mi-14PŁ.
 
Cała impreza potrwa do godz. 16.30. Brama dla wchodzących na teren pikniku od strony ul. Zielonej zostanie zamknięta o godz. 15.00.

Jak dojechać na piknik?

Każdy, kto zdecyduje się spędzić sobotę na lotniczym show w Gdyni, będzie mógł dotrzeć do lotniska w Babich Dołach samochodem, rowerem lub komunikacją miejską. Organizatorzy zachęcają, żeby korzystać właśnie z ostatniej opcji. Otwarcie Bramy Papieskiej oraz wjazdu na teren pokazów nastąpi o godz. 9.30.
 
– Zależy nam na tym, żeby ułatwić mieszkańcom dojazd na piknik. Przewidujemy dwie możliwości. Pierwsza to tradycyjny dojazd samochodem przez ul. Zieloną. Są tu jednak ograniczenia. Auta należy zostawić na ul. Zielonej. Jest tam wyznaczony parking, ale są to tylko zwykłe miejsca postojowe. Ich liczba jest ograniczona. Stamtąd należy się udać do Bramy Papieskiej. Obowiązuje tam ruch pieszy i rowerowy. Dystans między bramą a miejscem pikniku wynosi około 2,5 kilometra, więc trzeba się z tym liczyć. Na teren pikniku można też wjechać rowerem. Druga możliwość to skorzystanie z komunikacji miejskiej. Do Bramy Papieskiej dojeżdża autobus linii 109 i 309. Jest jednak alternatywa. Miasto Gdynia i gdyński Zarząd Komunikacji Miejskiej wyszły naprzeciw naszym oczekiwaniom. Utworzona zostanie linia specjalna, która dowiezie chętnych bezpośrednio na imprezę, do strefy pikniku – tłumaczy kmdr ppor. Braszak
 
Linia specjalna, czyli autobusy o numerze 300 będą kursowały sprzed Dworca Głównego PKP do Bazy Lotniczej Marynarki Wojennej na Babich Dołach. Na teren pikniku wjadą poprzez Bramę Pierwoszyńską. Autobusy będą kursować co 5-10 minut. Trasa linii specjalnej biegnie przez ul. Janka WiśniewskiegoUnrugaKwiatkowskiegopłk. Dąbka w Gdyni oraz ul. Żeromskiego w Kosakowie.
 
Pierwszy autobus odjedzie w stronę lotniska z przystanku Gdynia Dworzec Główny PKP o godz. 9.10. Ostatnia szansa, żeby dostać się tą linią do bazy lotniczej – o godz. 14.35. Z kolei w trasę powrotną: z lotniska do Dworca Głównego PKP będzie można ruszyć między godz. 9.40 a 17.00
 
Szczegółowy rozkład jazdy linii 300 jest dostępny na stronie ZKM Gdynia. Poniżej znajdują się infografiki pomocne w dojeździe na imprezę.

Pamiętaj o bezpieczeństwie

Podczas pokazów lotniczych ważne jest bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników, zarówno widzów, jak i pilotów oraz załóg. Dlatego każdy, kto wybiera się na piknik, powinien zapoznać się z kilkoma obowiązującymi podczas niego zasadami. Warto także przeczytać informacje i wskazówki, które na miejscu mogą okazać się bardzo przydatne.

- Nisko przelatujące samoloty odrzutowe to hałas - warto zadbać o słuch, szczególnie u dzieci,
- Piknik to wielogodzinna impreza - pamiętaj o wygodnym obuwiu i nawadnianiu organizmu,
- Na lotnisku będzie funkcjonowała strefa gastronomiczna oferująca jedzenie i napoje,
- W przypadku upału przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, nakrycia głowy oraz krem do opalania z wysokim filtrem,
- W przypadku niepogody warto pomyśleć o kurtce lub płaszczu przeciwdeszczowym,
- Nie zabierajmy na pokazy wypchanego portfela i wartościowych przedmiotów, wystarczy dowód osobisty i gotówka,
- Warto ściągnąć na telefon mapę lotniska, co znacznie ułatwi poruszanie się po terenie pikniku.

Dla bezpieczeństwa załóg i współuczestników pikniku na lotnisko w Babich Dołach nie można wnosić żadnych napojów alkoholowych, niebezpiecznych narzędzi czy balonów. Obowiązuję  też zakaz wnoszenia i używania dronów lub innych swobodnie latających zabawek. Zabronione jest również posługiwanie się wskaźnikami laserowymi, które mogłyby oślepić pilotów.
 
Niestety, na teren imprezy nie można wejść z psem i innym zwierzętami domowymi, które zaniepokojone hałasem mogłyby uciekać i stwarzać zagrożenie.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury