Dzisiaj jest: 19.10.2019, imieniny: Michaliny, Michała, Piotra

Samochody na minuty oferują coraz więcej

Dodano: 3 miesiące temu Czytane: 93 Autor:

Wprowadzona w 2017 roku w Gdyni usługa car-sharingu nieustannie się rozwija.

Samochody na minuty oferują coraz więcej
Sukcesywnie zwiększana jest nowoczesna flota pojazdów niskoemisyjnych oraz zasięg ich stref. Aktualnie po ulicach Trójmiasta jeździ 600 aut Traficar i 400 MiiMove. Do końca roku ta liczba ma się zwiększyć. Wszystko dzięki coraz większej popularności użytkowania samochodów współdzielonych. 
 
Car-sharing to wygodny sposób przemieszczania się po mieście. Umożliwia korzystanie z samochodów bez konieczności ich zakupu – wypożyczając je do poruszania się z reguły na stosunkowo niewielkich dystansach. Wprowadzenie w miastach floty nowoczesnych, ekologicznych pojazdów jest także jednym ze sposobów na ograniczenie emisji spalin. Car-sharing jest również atrakcyjną alternatywą dla samochodów służbowych i sposobem na zmniejszenie liczby pojazdów użytkowanych w sposób sporadyczny. Wszystko to w efekcie wpływa na ograniczenie ruchu samochodowego.
 
W 2017 roku Gdynia zainicjowała projekt wprowadzenia do aglomeracji trójmiejskiej współdzielenia samochodów. Obecnie w Trójmieście usługę car-sharingu oferują dwie firmy: Traficar oraz MiiMove.
 
- W Gdyni konsekwentnie wdrażamy rozwiązania sprzyjające ekologii i ograniczające liczbę samochodów w mieście. Innowacyjne, nowoczesne i na najwyższym poziomie, mające znaczny wpływ na podnoszenie jakości życia w mieście i odpowiadające na zmieniające się potrzeby mieszkańców. Tym bardziej jesteśmy zadowoleni, że car-sharing spotkał się z pozytywnym przyjęciem gdynian i cieszy się wśród nich popularnością – mówi wiceprezydent Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.
 
Usługa Traficar wystartowała w Trójmieście w październiku 2017 roku z liczbą 200 pojazdów Renault Clio. Aktualnie we flocie Traficara jest ich 600. Pod koniec czerwca powiększona została strefa w Trójmieście, dodano takie obszary jak: Wyspa Sobieszewska, ul. Kontenerowa, Orunia Dolna, Maćkowy i Jasień Bulwary. Aktualna strefa jest widoczna w aplikacji Traficar.
 
- Bardzo cieszymy się z popularności naszej usługi w Trójmieście. Chętnie słuchamy sugestii użytkowników i na tej podstawie udoskonalamy Traficara. Cały czas powiększamy flotę w regionie i nie wykluczamy jej uzupełniania w przyszłości. Dostosowujemy strefę zwrotu pojazdu tak, aby odpowiadała na zapotrzebowanie i była dopasowana do liczby aut udostępnionych w usłudze – mówi Konrad Karpiński, dyrektor operacyjny w firmie Traficar.
 
W usłudze została wdrożona możliwość przejazdów międzymiastowych autami Renault Clio, więc ta liczba nie jest stała i auta rotują pomiędzy miastami, w których działa usługa. Traficarem można wybrać się też w dłuższą podróż dzięki automatycznej stawce dobowej - w ciągu doby użytkownik nie zapłaci za czas i postój więcej niż 75 zł. Stawka za kilometry nalicza się standardowo i należy zawsze do kwoty za czas i postój doliczyć kwotę za przejechane kilometry. Przykładowo pokonanie traficarem trasy Gdańsk-Warszawa to koszt 355 zł (75 zł za czas i postój + 280 zł za kilometry), a gdy podróż odbywamy w 4 osoby to każda z nich zapłaci 88,75 zł (koszt obliczony przy założeniu, że podróż odbywa się najkrótszą trasą i bez uwzględnienia natężenia ruchu na drogach).

W Trójmieście oprócz osobowych Renault Clio, dostępne są również dostawcze auta na minuty TrafiCargo. Modele Renault Kangoo VAN można wynająć pod sklepami: Ikea Gdańsk,  Castorama Oliwa, Castorama Osowa, Leroy Merlin Rumia, Galeria Wnętrz City Meble. Auta dostawcze działają w systemie zamkniętym i należy je zwrócić pod sklep, z którego zostały wynajęte.

Gdyńska firma MiiMove powiązana z dealerem Serwis Haller w lutym tego roku wprowadziła na trójmiejskie drogi 200 pojazdów niskoemisyjnych z automatycznymi skrzyniami biegów w usłudze car-sharingu. W maju ta liczba została podwojona. Łącznie użytkownicy wynajmu samochodów na minuty MiiMove mają teraz do dyspozycji już 400 kompaktowych, atrakcyjnie wyposażonych Opli Astra hatchback. Docelowo, trójmiejski dealer marki Opel – Serwis Haller wyda łącznie 800 takich samochodów w 2019 roku. Ale to nie koniec dobrych wiadomości.

- Zwiększamy także konsekwentnie nasz zasięg działania. Od czerwca dostępni jesteśmy nie tylko dla mieszkańców Trójmiasta, ale również Rumi i Gminy Kosakowo. Niebawem naszą flotę zasilą kolejne Ople, w tym modele o napędzie elektrycznym – mówi Adam Kurek, prezes zarządu firmy MiiMove.

Nowością jest wprowadzona przez MiiMove specjalna, wydzielona strefa dedykowana oferowanej usłudze car-sharingu przy Hotelu Mercure w Gdyni. Dzięki porozumieniu MiiMove sp. z o.o. z Grupą Accor-Orbis, do której należy gdyński hotel, goście oraz inni użytkownicy mają bezpośredni, 24-godzinny dostęp do floty aut zaparkowanej na terenie obiektu. Również na czas Open’er Festiwal MiiMove przygotowało specjalną strefę do parkowania MiiMove pod samym wejściem na festiwal od strony Kosakowa.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Baza Noclegowa, noclegi, kwatery prywatne, hotele, pensjonaty, apartamenty, agroturystyka, agroturystyka, mazury, wypoczynek na mazurach, urlop na mazurach, kwatery mazury, wakacje na mazurach, majówka mazury, domki na mazurach, pokoje z łazienkami mazury, tanie noclegi mazury