Dzisiaj jest: 9.12.2019, imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława

Odlotowy piknik dla fanów lotnictwa

Dodano: 5 miesięcy temu Czytane: 275 Autor:

Tysiące zainteresowanych, kilkadziesiąt niedostępnych na co dzień samolotów i śmigłowców oraz dziesiątki zapierających dech w piersiach pokazów.

Odlotowy piknik dla fanów lotnictwa
Za nami Piknik Lotniczy, którym gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej postanowiła uczcić 25 lat swojego istnienia. Lotnicy z Babich Dołów otrzymali również swój sztandar.

Kontynuatorzy tradycji Morskiego Dywizjonu Lotniczego świętują już 25 lat swojej służby. Piloci z gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, która działa od 1994 roku postanowili hucznie uczcić swoją „okrągłą” rocznicę i przygotowali piknik, który przyciągnął na lotnisko w Babich Dołach tysiące mieszkańców i turystów.

Zanim na dobre rozpoczął się piknik, w ramach części oficjalnej i okolicznościowego apelu gdyńscy lotnicy odebrali sztandar wojskowy, którym postanowiono uczcić 25. rocznicę jednostki. Sztandar ufundował Komitet Honorowy Fundatorów Sztandaru, którzy utworzyli m.in. przedstawiciele wojskowych stowarzyszeń, byli żołnierze i byli dowódcy BLMW oraz władze samorządowe. Po apelu pokaz musztry paradnej dała Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.

To tylko początek - 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Babich Dołach przygotowała w sobotę dużo atrakcji. Te, które wzbudziły największe zainteresowanie to oczywiście popołudniowe pokazy dynamiczne. Widzowie uważnie śledzili podniebne akrobacje w wykonaniu doświadczonych pilotów, a było co podziwiać, bo z tej okazji do Gdyni przyleciały jednostki, których na co dzień nie oglądamy na gdyńskim niebie.

- Mamy 25-lecie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. To data, która w historii brygady zdarza się tylko raz. Z tej okazji postanowiliśmy przygotować niecodzienne wydarzenie, czyli Piknik Lotniczy z pokazami lotniczymi – mówił kmdr ppor. Marcin Braszak z gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. - W powietrzu już zaprezentowało się kilkanaście samolotów i śmigłowców. Wczoraj na pasie startowym oksywskiego lotniska po raz pierwszy wylądował F-16, czyli samolot, który pojawiał się wcześniej nad Trójmiastem, ale nigdy tutaj nie lądował. Dzisiaj również zaprezentował się w powietrzu. To praktycznie przegląd wszystkich statków powietrznych eksploatowanych w tej chwili w siłach zbrojnych RP, ale przylecieli do nas również śmigłowcem Apache nasi sojusznicy z US Army – wymienia kmdr ppor. Braszak.

Pokazy dynamiczne to nie wszystko – tłumy podziwiały też wystawę statyczną samolotów i śmigłowców. Na specjalnie przygotowanych stoiskach można było też zobaczyć sprzęt, którym dysponują jednostki wojskowe i służby, wymieniając chociażby radar mobilny, mobilną wyrzutnię rakietową czy roboty saperskie. Wyjątkowo można było też podziwiać wierną replikę samolotu Lublin R-XIII, stanowiącego wyposażenie Morskiego Dywizjonu Lotniczego w latach 30. XX wieku i w trakcie kampanii wrześniowej.

Współorganizatorem Pikniku Lotniczego było również miasto Gdynia.
Źródło: gdynia.pl
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Jesteś świadkiem wypadku? Chcesz nas o czymś poinformować? Wyślij wiadomość za pomocą Facebooka, napisz na adres e-mail: gdynia@wirtualnemedia.info